Таг:, , , ,

Едноставен рецепт како сами да подготвите млеко од кикири

Како напиток а и за колачи, ви споделуваме супер едноставен рецепт како сами да подготвите...

Магнезиум – Зошто е клучно неговото внесување во организмот кај сите луѓе?

Природно магнезиумот може да се пронајде во намирници како што се: бадемите, оревите,...

5 здрави јадења кои морате да ги вклучите во вашата исхрана

Со вклучување на овие јадења во својата исхрана, секогаш ќе внесувате нешто здраво и добро...

Рецепт од 3 состојки – Здрав кремаст појадок преполн со протеини

Чиа семето е одличен извор на протеини и омега-3 масни киселини, како и калиум и калциум што...

Јаглехидратите се „лоша“ храна – 7 погрешни митови за јаглехидратите

Јаглехидратите имаат доста лоша репутација. Ако сакате да изгубите тежина морате да го...

Што се случува во вашето тело кога јадете јагоди?

Најпопуларното мајско овошје е супер ужина Со долгоочекуваниот почеток на летото откриваме...

Пилатес и исхрана: Ви претставуваме неколку рецепти со чија помош ќе постигнете подобри резултати

Пилатесот иако претставува еден од најефикасните начини да го доведете телото до...

Денес е светски ден на хумусот – еве лесен рецепт за домашен хумус

Хумус е прекрасно, здраво и лесно јадење, особено погодно за потопло време. Хумусот е многу...

„Мака“ корен – Состојка која е природен афродизијак, го зајакнува телото и ублажува менструалните болки

Коренот на растението Мака (позната како Maka, Macha и Makka) веќе долго се користи поради своите...

Појадок по рецепт на Миранда Кер – Витаминска бомба за цел ден

Го зајакнува имунитетот и подобрува метаболизмот Го зајакнуваме здравјето без нарушување...

Како до витамин Д кога сме дома по цел ден? – Корисни совети

Витаминот Д е неопходен за правилно функционирање на телото. Важен е за здравјето на...

Просо – Житарица за здрава и бујна коса

Просото е житарка која содржи многу минерали, цинк, магнезиум и флуор, витамини од групата Б,...

Супер-напиток од ленено семе кој ги исфрла токсините, ги топи килограмите и отстранува целулит

Ако сакате да ослабите, овој напиток обавезно додадете го на дневното мени Здравата храна и...

Чудотворен напиток од 3 состојки кој го намалува апетитот и желбата за слатко

Како на сосема здрав начин да ја убиете желбата да посегнете по нешто слатко и да го намалите...

Заборавете на диетите – Тие можат да го нарушат вашиот имунитет и да го доведат вашето здравје до сериозен ризик

Рестриктивниот режим на исхрана може да го наруши имунитетот, особено е опасно...

Индиската медицина со природен лек против корона вирусот

Овие билки го штитат телото од опасни инфекции Во борбата против Covid-19 најдобра превенција е...

Внимавајте кога јадете овошје – Оваа грешка може да доведе до здравствени потешкотии

Нутриционистите советуваат на кој начин треба да се консумира овошјето и што никако не...

Неверојатно чудотворни – Што прави консумирањето неколку БАДЕМИ на ден во вашето тело

Тие се исклучително здрави и полни со витамини и минерали Бадемите содржат витамини...

Масло од тиква чудотворен лек од природата  – Еве за што се користи

Маслото од тиква е особено богато со витамини А, Е, Ц и К. Свежото масло содржи повече од 60%...

Полнети урми со чоколада: најздравиот десерт на светот! (РЕЦЕПТ)

Уживајте во волшебниот вкус Состојки: 100 гр. урми 100 гр. чоколадо 50 мл. масло 50 гр. ореви  ...