Категории

РЕЦЕПТ: Пита од ѓумбир – Здрав десерт кој можете да го јадете колку сакате

Ѓумбирот и морковите, кога се мешаат со брашно од интегрално брашно, даваат слатко што може да се јаде без престан.

СОСТОЈКИ:

 • 4 чаши рендан морков
 • 2 кајсии
 • лажичка ѓумбир во прав
 • чаша кафеав шеќер
 • чаша сецкани ореви
 • чаша сок од лимон
 • чаша брашно од кокос
 • 2 чаши брашно од интегрално брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • лажичка сода бикарбона
 • лажичка сол
 • лажичка цимет

ПОДГОТОВКА:

Измијте ги кајсиите, извадете ги камењата и измешајте. Измешајте ги сите состојки – рендан морков, кајсија, сецкани ореви, сол, ѓумбир, цимет и шеќер. Прво добро измешајте со процесор за храна, а потоа промешајте со миксер кратко, но со најголема брзина. Додадете интегрално брашно и кокос, прашок за пециво, потоа сок од лимон и кратко промешајте. Истурете ја смесата во подмачкана тава во форма на овална и печете ја 45 минути. Додека кората е сè уште топла, посипете ја со кокос во прав. Украсете го десертот со овошје по вкус.

Пријатен апетит!

Прегледи:
431
Објавено на:
08.07.2021