Категории

РЕЦЕПТ: Здрави и вкусни плескавици од печурки за сите кои внимаваат на калориите

Кога ќе дојде убаво време, повеќето луѓе се одлучуваат да се грижат барем малку за исхраната и калориите. И тогаш тие бараат едноставни, но здрави рецепти.

Без разлика дали сте вегани, вегетаријанци или сакате само да избегнете месо некое време и не знаете како да го замените, ние имаме одличен рецепт за вас. Направете вкусни хамбургери со печурки брзо и лесно.

СОСТОЈКИ:

 • 500 гр бели печурки
 • главица кромид, ситно исецкана
 • 1/2 лажица оригано
 • 1 лажица сецкан магдонос
 • 2 лажици лисја од нане
 • малку пиперка
 • 1/4 лажици миризлив пипер
 • 1 исечен домат сушен на сонце
 • 3 лажици овесна каша
 • сол
 • 4 лажици презла
 • 6 лажици маслиново масло

ПОДГОТОВКА:
Исчистете ги печурките со влажна крпа. Исечете ги, ставете во блендер и исецкајте.

Загрејте 2 лажици маслиново масло на среден оган. Нежно додајте ги печурките за да ја отстраните течноста. Оставете да се олади.

Измешајте ги печурките, исечканиот кромид и остатокот од состојките, освен презлата, за да направите тесто плескавица со печурките.

Обликувајте со лесно подмачкани раце и извалкајте ги во презла.

Печете во подмачкана тава или на скара околу 5 минути од секоја страна. Послужете со салата.

Добар апетит!