Категории

Со рамен стомак на плажа – 6 совети кои ќе ви помогнат да ослабите побрзо

Не чекајте додека не почнете да се чувствувате полнети како „полнета пиперка“ за време на оброкот, престанете да јадете кога веќе не сте гладни и сè уште сакате да јадете – тоа е само еден од одличните трикови.

1. Научете да се опуштите
Абдоминалните масни наслаги имаат четири пати повеќе рецептори за кортизол (хормон на стрес) во споредба со маснотиите веднаш под кожата, според истражувањето објавено во списанието Psychosomatic Medicine.

Со други зборови, ако сте постојано под стрес, салото на стомакот се акумулира побрзо од другите делови од телото. Освен тоа, стресот влијае и на други негативни начини, па затоа е важно да научите да се опуштите – медитирате, вежбате, дружете се со луѓе кои ве насмеат…

2. Обрнете внимание на односот на хранливи материи
50/30/20 е процентот што јаглехидратите, протеините и мастите треба да го окупираат во исхраната за да изгледате најдобро и да го задржите салото од стомакот, вели Дијана Липсон-Бурџ, диететичар од Калифорнија.

На пример, ако внесувате вкупно 1800 калории дневно – 900 треба да бидат од здрави јаглехидрати (зеленчук, овошје, грав, цели зрна), 540 од протеини (на пр. јаткасти плодови, посно месо) и 360 од масти (маслиново масло). , масло од соја, лосос, ореви…).

3. Редовно градете мускули
Студијата на повеќе од 10.000 луѓе, објавена во списанието Obesity, покажа дека индивидуите кои вежбале со тегови по 25 минути секој ден во текот на 12 години, завршуваат со помалку инчи околу половината од оние кои поминуваат исто време на аеробни вежби.

4. Фокусирајте се на влакната
Влакната ни помагаат да се чувствуваме посити подолго време бидејќи побавно се вари. Покрај тоа, тие го забрзуваат метаболизмот, а колку побрзо функционира метаболизмот, толку побавно се дебелееме – затоа погрижете се редовно да ги внесувате во организмот.

5. Спијте доволно
Спиењето од шест до седум часа во текот на ноќта може да помогне да се спречи таложење на маснотии на стомакот, според истражувањето објавено во списанието Sleep. Луѓето кои спиеле пет или помалку часа или осум или повеќе часа имале поголеми количини на маснотии во стомакот и биле изложени на поголем ризик од развој на дијабетес тип 2.

Истражувачите претпоставуваат дека „екстремните“ обрасци на спиење (премногу или премалку) го менуваат гладот ​​и некои хормони и може да ја нарушат вашата дневна калориска рамнотежа – предизвикувајќи да јадете повеќе и помалку да вежбате, пишува Shape.

Не чекајте додека не почнете да се чувствувате полнети како „полнета пиперка“ за време на оброкот, туку престанете да јадете кога повеќе нема да чувствувате глад и сè уште сакате да јадете. На овој начин ќе внесете помалку калории, ќе бидете сити, а варењето ќе ви работи подобро бидејќи нема да биде преполно со храна.

Не се срамете да оставите нешто во вашата чинија и не размислувајте како „Ќе го изедам затоа што е штета да го фрлите“ – секогаш е подобро вишокот да го фрлите во ѓубре отколку „во себе“.

Прегледи:
254
Објавено на:
05.07.2022