Категории

Совет од нутриционисти кој ЧАЈ исфла вишок течности од телото

Како правилно да пиете вода за да го забрзате метаболизмот? Колку празнина ми треба дневно? Кога е најдобро да се пие вода? Сме слушнале приказни дека повеќето луѓе внесуваат помалку вода отколку што му е потребно на организмот, но постојат дилеми како да не се претера при внесување вода, како и кога е најдобро да се пие – пред или после оброк.

Одговор на ова прашање дава нутриционистот-диететичар Александра Седларевиќ од студиото за исхрана „Алевита“:

„Водата е клучна за метаболизмот. Учествува во сите телесни процеси, овозможува варење, транспорт и растворање на храната во клетките како и нивно чистење од отпад. Нивото на хидратација и стареењето на кожата се директно поврзани: колку помалку течност консумираме, побрзо старееме.Оптималниот дневен внес треба да биде 1,5-2l, за време на физичка активност, потењето треба да ја зголеми количината на течности.Во текот на денот секогаш пиеме вода помеѓу оброците, понекогаш може да ни помогне да го намалиме апетитот.Кога мислите дека повторно сте гладни вода, чај, цеден сок секогаш избирајте како прва опција“.

Покрај лошата хидратација, многу жени се соочуваат со вишок телесни течности. Овој проблем предизвикува вишок килограми, чувство на тежина и летаргија, создава целулит и негативно влијае на функцијата на бубрезите. Доколку сакате на природен начин да се ослободите од вишокот течности од телото, нутриционистката Александра ги препорачува следниве чаеви:

„За оние кои задржуваат вишок течност во телото, чаевите за развод, пченкарната свила, чајот од јаглика, чајот од корен од глуварче, зелениот чај се секогаш добар избор. Ако страдате од низок крвен притисок, не ги внесувајте овие чаеви, понекогаш намалувајќи ја крвта. притисок дополнително“.

Раставиќ е исклучително важно растение во процесот на слабеење бидејќи има исклучително стимулирачки ефект на исфрлање на вишокот течности од телото. Во народната медицина се нарекува и коњско опавче. Одлично делува на работата на бубрезите, но поволно делува и на здравјето на зглобовите, коските, крвта и често се препорачува за болни менструални циклуси. Може поволно да влијае и на исфрлањето на песокот од бубрезите.

Подготовка на чај за глувачрче:

Загрејте литар вода да зоврие. Потоа додадете 5 лажици билен чај, покријте и оставете да отстои 15-20 минути. Потоа процедете го чајот. Консумирајте по една шолја пред секој оброк или испијте го целиот чај до крајот на денот. На овој начин можете да консумирате чај за разделба 21 ден.

Прегледи:
1408
Објавено на:
22.11.2021