Таг:, , , , , ,

8-годишно момче ја прегрнува медицинската сестра која му дала дел од црниот дроб за да преживее

Ова 8-годишно младо момче денес живее здрав и убав живот четири месеци по трансплантацијата...

Возач на училишен автобус собрал пари за да им купи подароци за Божиќ на децата кои ги вози

Ова е Куртис Џенкинс, возач на училишен автобус. Тој го прашал секое од децата во автобусот...

ПРЕДНОВОГОДИШНО: Студенти од „Стив Наумов“ направија топли куќарки за кучињата

Кучињата кои се дел од студентскиот дом „Стив Наумов“ си добија топол дом. Деновите со...

Во оваа епизода на „Вип на еден ден“ среќата и се насмевна на Виолета Костовска: Погледнете ја нејзината трансформација!

Виолета има само 30 години, а толку многу лузни. „Мајка ми се самоуби пиејки отров.“ Лошата...

Утре во Пунктот за бездомници на Црвениот крст во Момин Поток, ќе се поделат 70 новогодишни пакети со топла облека

Во пресрет на новогодишните празници, на 25 декември (среда) со почеток во 11. часот во Пунктот...

Кампања за реконструкција на живеалишта на социјално загрозени семејства со деца

Топол дом за сите и реконструкција на живеалишта на семејства со деца, кои се во социјален...

Хуманитарен Божиќен танцов викенд- Од срце за Бојан

Хуманитарен Божиќен танцов викенд- Од срце за Бојан – се организира се со цел да се...

Оваа баба секоја година во засолништето за бездомници носи полна вреќа капи кои сама ги плете

На светот му се потребни повеќе луѓе со топло срце какво што има оваа бабичка. Таа преку...

Во училиште во Ирска на децата по еден месец им се укинуваат домашните за да прават добри дела

Училиште во Ирска секоја година, по еден месец, ги укинува домашните задачи и наместо нив им...

#ИнстаСреќа: Дедо со витилиго плете кукли за деца со истата состојба

Витилиго е состојба која предизвикува промени на бојата на кожата. Може да се појави на било...

9-годишно дете црта портрети од миленичиња за да обезбеди храна за бездомни животни

Не носат сите херои наметки, но нивните добри дела зборуваат за нив. Ова е уште една приказна...

Пејачот Џон Бон Џови отвори ресторани во кои се служи бесплатна храна за сиромашните

Пејачот Бон Џови им помага на луѓето на кои помошта им е најпотребна. Тој ја отвори...

Да бидеме хумани: На оваа мајка и на нејзините двајца синови им е потребна помош!

Ова се Ристе и Владе, и мајката херој Лиле. Ристе и Владе се целосно неподвижни, и целосно...

Секој ден патува во 100 километри да продава риба за да ѝ помогне на својата болна сопруга

Неверојатно е колку далеку одат некои луѓе за да им помогнат на своите најблиски....

Тенисерот Роџер Федерер обезбеди храна и школување за милион деца

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер е вклучен во многубројни напори за подобрување на...

Од 18-24 ноември Црвен Крст ја одбележува Неделата на грижа за стари лица

Црвен крст на град Скопје од 18-24 ноември ја одбележува Неделата на грижа за стари лица....

Да бидеме хумани: Jaне Николов од Зрновци треба да оди на операција во Турција

Шестгодишниот Јане Николов од с. Зрновци, Кочани, треба да оди на операција во Турција, а...

Купете персонализирана еко торба во Копче и добијте ваучер за секое ваше следно купување до крај на годината

Копче е местото познато по уникатната „second hand“ облека по најповолни цени. Копче...

Традиционална крводарителска акција по повод 13 ноември

Црвен крст на град Скопје, со поддршка на Општинската организација на Црвен крст...

Стоматолог бесплатно ги поправа забите на сиромашни луѓе ширум светот!

Стоматологот Фелипе Роси во 2006. година ја основал непрофитната организација „За насмевка“...