Категории

Здравата храна содржи повеќе шеќери отколку што мислите – Еве на кои намирници треба особено да внимавате

Некои намирници содржат скриени шеќери, а повеќето луѓе тоа не го ни знаат.

Потрошувачката на големи количини шеќер е поврзана со многу болести, вклучувајќи дебелина, срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и рак. Иако многу луѓе сакаат да се грижат за исхраната, некои намирници содржат скриени шеќери, а ние воопшто не го знаеме тоа.

Нутриционистката Марија Ѓурковиќ откри која храна содржи најмногу.

„Шеќерот се крие во многу купени производи, без воопшто да сте свесни за тоа: гликозен-фруктозен сируп, сахароза, кафеав шеќер, шеќерна трска, меласа, малтоза. Кога ќе го додадете оној што свесно го избравте – на пример, кесичка шеќер дека ќе ве предадат на кафе, тешко е со сигурност да се каже кој навистина троши малку или без шеќер“, вели нутриционистот за Информер и додава:

„Тоа не е толку голем проблем, се додека сме свесни за неговото присуство во различни готови производи и се додека внимаваме таквите производи да не доминираат во нашата секојдневна исхрана. објасни таа.

Еве на која храна треба да внимавате:

100 g кечап – 14 g шеќер
порција инстант овесна каша – 18 гр шеќер
100 гр соја сос – 14 гр шеќер
шолја кафе со кесичка шеќер – 4гр шеќер
100 гр корнфлекс – 10 гр шеќер
чаша овошен јогурт – 14 g шеќер
чаша овошен компот – 33 гр шеќер
100 гр чили сос од скара – 34 гр шеќер

Прегледи:
372
Објавено на:
21.06.2022