Категории

Зелен напиток кој ќе ви го зајакне имунитетот и ќе ви даде сила

Зелениот пијалок кој го зајакнува имунитетот и дава сила за цел ден ќе стане дел од вашата секојдневна рутина, бидејќи дава енергија и е поздрав од кафето, па секој може да го пие.

Macha или Мака потекнува од истото растение како типичниот зелен чај, но се одгледува и се одгледува на поинаков начин, што резултира со многу поголема концентрација на хранливи материи. 20-30 дена пред бербата, чајните растенија со меч се покриени за да се избегне директна сончева светлина. Ова им помага на растенијата да произведуваат повеќе хлорофил и ја зголемува содржината на амино киселини.

Маката се користи и за правење вкусен зелен пијалок, кој ќе ви даде енергија и ќе ја замени утринската доза на кафе, додека е поздрав од кафето.

СОСТОЈКИ:

  • 1/2 чаша топла вода
  • 1/2 чаша кокосово млеко (топло)
  • 1 лажичка мака во прав
  • 1 лажица мед

ПОДГОТОВКА:
Додадете 1 лажичка мака во прав и мала количина топла вода во чаша или сад. Брзо направете зелена паста со жица. Додадете го остатокот од водата, кокосовото млеко и медот. Изматете додека не се соедини. Може да послужите топло или со мраз.

Прегледи:
383
Објавено на:
15.08.2021