Категории

ФОТО: 10 најстрашни и таинствени подводни статуи во светот

Океанот е можеби најмистериозното нешто на планетава Земја. Никој не знае што кријат неговите длабочини и претставува еден од најмалку истражуваните области од Земјата. Сепак и „плитките“ негови делови се прилично неверојатни, пред се заради морската флора и фауна. Некои народи во морските длабочини ставиле статуи, некаде има остатоци од потонати бродови, а некаде има и филмски сетови. Ова се фотографии од најтаинствените, најстрашните подновни статуи.

Amphitrite статуа на Grand Cayman

Yonaguni во Островите Ryukyu во Јапонија

Подводен grotto, Bohol, Филипини

Христос на Бездна на Ки Ларго, Флорида

Христос на Бездна на Италијанската ривиера, Портофино

Статуа Чувар на гребен на Големиот Кајмански остров

Муса или Subacuatico Museo de Arte во Канкун, Мексико

Муса или Subacuatico Museo de Arte во Канкун, Мексико

Океанот Атлас во Њу Провиденс, Бахами

Лажни Moai, Велигденскиот остров, Чиле

Прегледи:
565
Објавено на:
03.02.2016