Категории

3 намирници кои содржат омега 3 масни киселини

Бројни научни и медицински студии ја потврдуваат важноста на омега-3 за човечкото тело. Овие масни киселини се грижат за нашето здравје, го одржуваат нормалното функционирање на организмот и го намалуваат ризикот од заболувања.

Редовното консумирање на омега-3 масни киселини го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, заболувања на црниот дроб, бубрезите, органите на видот и нервниот систем. Тие се важни за бременоста, како и метаболичките функции во телото и здравјето на коските, ги намалуваат воспалителните процеси и го зајакнуваат имунитетот.

Дневниот внес на омега 3 масни киселини зависи од физиолошките податоци, здравствената состојба, возраста и полот на лицето. Стапката значително се разликува кај децата и бремените жени. Најдобро е да се консултирате со лекар за потребната доза на омега 3.

Каде да најдете омега-3 масни киселини?

За да ја добиете дневната количина на масни киселини, потребно е да јадете правилна исхрана и да консумирате храна богата со овие киселини. Еве ги трите намирници што содржат најмногу:

Морската риба и морска храна се дефинитивно најбогатите со омега 3. Содржат активни компоненти на омега-3, кои брзо се апсорбираат од телото и носат максимална корист. Најзначајниот удел на омега 3 секако се наоѓа во рибиното масло. Важно е рибата и морските плодови да бидат со добар квалитет, а експертите да издвојат треска, сардина, остриги, сардела, лосос и харинга како најдобар извор на омега 3.

Втората најобилна масна киселина е растителен производ – лен. Неговото семе и масло се корисни за имунолошкиот систем и целокупното здравје.

Одредени видови алги се исто така богати со омега 3 масни киселини. Ова се оптимална храна за вегани или оние кои не сакаат риба. Често се прават специјални витамински комплекси врз основа на алги. Нивните корисни својства не се инфериорни во однос на квалитетот на масните киселини во другите производи. Алгите се исто така масло кое е богато со ликопен и омега 3. масни киселини.Помага при брзо варење на храната и отстранување на токсините од телото.

Омега-3 е неопходна за правилно функционирање на целото тело, за добро ментално и физичко здравје. Затоа, не заборавајте да вклучите риба, лен и алги во вашата исхрана.

Оревите и семето од коноп се исто така богати со омега-3. Сојата има висока концентрација на здрави маснотии, а чиа семето се издвојува по содржината на омега 3.