Категории

3 намирници за зајакнување на имунитетот кои треба да ги имате во секое време

Три намирници за зајакнување на имунитетот – и тие се достапни за сите нас – дефинитивно треба да бидат на вашето „мени“.

Најдобро од се тие се достапни преку целата година, така што секогаш ќе можете да го зајакнете имунитетот. организмот. Со конзумирање на храната за која пишуваме подолу, ќе го зачувате имунитетот и ќе го подготвите телото за постудениот дел од годината. Тие се богати со квалитетни хранливи материи и помагаат во заштитата на кожата, спречуваат воспаление, акни, црвенило.

Куркума
Мирисна и вкусна куркума е полна со влакна, витамини и минерали, како и биолошки активни супстанции кои имаат корисен ефект врз нашето тело. Највредната „состојка“ на куркумата е фитонутриентниот куркумин, кој има неверојатно силни антиинфламаторни својства. Неколку студии покажаа дека токму овие својства можат да се споредат со антиинфламаторните лекови што обично ги препишуваат лекарите.

Алое вера
Во светот на убавината, тој е познат по силниот ефект против стареење, а освен што е состојка во многу козметички производи, може да се земе и како сок. Алое вера ја затегнува кожата и ја прави еластична, хидрирана и помага при разни воспалителни состојби. Има антимикробни и антибактериски својства. Исто така, ги убива бактериите кои можат да предизвикаат инфекции на кожата, ги спречува брчките и ги осветлува стриите.

Направете свој тоник за зајакнување на имунитетот
Природниот мед е вистинска ризница на здравјето, полна со антиоксиданси, ензими и минерали (железо, цинк, калиум, калциум, фосфор, магнезиум и селен). Исто така, постојат витамин Б, тиамин, рибофлавин и ниацин. Ако консумирате мед – ги отстранувате токсините од телото – и резултатот е подобар имунитет.

Во комбинација со мед од куркума е моќен природен антибиотик. Оваа смеса можете да ја додадете во чај или млеко. Вкусно е и исклучително здраво.

Прегледи:
353
Објавено на:
17.10.2021