Категории

Чај од 5 состојки кој го регулира шеќерот и ги топи мастите

Направете го овој напиток сами брзо и лесно. Потребни ви се 5 состојки и 5 минути време. Освен што ќе се здебелите, ова ќе ве спаси од дополнителни токсини. Исто така, пијалокот го регулира нивото на шеќер во крвта, го држи нивото на холестерол под контрола и го подобрува целокупното здравје.

Состојки:

  • 1 грст свеж магдонос
  • парче ѓумбир
  • сок од 1 лимон
  • 1 лажичка мелен цимет
  • 1 лажица јаболков оцет
  • 500 мл вода

Подготовка:
Измијте го и исушете го магдоносот на крпа. Исчистете го ѓумбирот, исцедете го лимонот. Сите состојки ставете ги во блендер и матете додека не добиете компактна смеса. Потоа процедете и пијте. Важно е да се пие 5 дена по ред пред спиење за да има ефект.

Магдоносот е многу ценет во народната медицина. Го отстранува вишокот течност од телото, го забрзува метаболизмот и го забрзува слабеењето.

Ѓумбир – со негова помош можете да се ослободите од масните влошки околу стомакот. И можете да изгубите значителна количина на килограми. Ѓумбирот го подобрува варењето, го намалува холестеролот.

Лимон – го поттикнува лачењето на сокови во желудникот, го подобрува метаболизмот, го подобрува слабеењето. Сокот од лимон ги отстранува токсините и поволно делува на црниот дроб.

Цимет – го подобрува целокупниот тон, го зајакнува имунолошкиот систем, помага да се фокусира, може да ја подобри визуелната меморија и има антиинфламаторни својства.

Јаболков оцет – го стимулира варењето, ја промовира работата на цревата.

Прегледи:
578
Објавено на:
06.02.2022