Категории

Едноставен тест како да проверите дали сте дехидрирани

Д-р Каран Рајан, лекар од NHS, објасни како можете брзо да проверите дали сте дехидрирани. Исто како и многу други негови објави, и овој стана вирален, па затоа ги охрабри многумина веднаш да посегнат по чаша вода.

Тој беше охрабрен да го стори тоа од страна на TikToker @ remus.bujor кој сними видео на кое се гледа како го стиска зглобот, а потоа покажа како кожата не се движи после тоа.

– За да видите колку сте дехидрирани, мора да го исцедите прстот тука и да се врати надолу ако сте дехидрирани. Ако го исцедите и кожата остане вака, вие сте дехидрирани – објаснува тој.

Во коментар, д-р Каран Рајан истакна дека не е сигурен дали методот Тиктокер е целосно точен кога се нанесува на рачниот зглоб, но рече дека „принципот што се користи во овој тест е всушност точен“. Тој рече дека најдобро место за тестирање е со штипкање на кожата на задниот дел од раката. Објаснувајќи го ова подетално во сопственото видео, тој рече:

– Ова е познато како тест за стискање на кожата. Колку повеќе сте хидрирани, толку еластична ќе биде вашата кожа и ќе се врати откако ќе ја исцедите. Ако сте дехидрирани, кожата ја губи еластичноста и треба малку време да се врати во нормала.

Неговото видео е прегледано четири милиони пати за само неколку дена, а едно лице коментираше: „Јас го правев тоа за забава, претпоставувам дека сум дехидрирала цело ова време“. Другото лице шокирано праша: „Дали е тоа вистина? Баба ми ми го кажа тоа пред многу години и мислев дека тоа се само приказни на баба “. „Мојата кожа стоеше така пет минути, веројатно треба да пијам малку вода“, призна третата личност.

 

Прегледи:
447
Објавено на:
02.07.2021