Категории

И кажале дека нема да може да биде мајка – Денес таа има 10 деца

40 -годишната Алисија и Џошуа Догерти (42) од Њујорк се обидуваат да имаат бебе веќе девет години, но имале 11 спонтани абортуси. Иако им беше кажано дека нема да можат да имаат деца, тие сега се горди родители на 10 деца.

Алисија беше скршена кога и рекоа дека нема да може да се породи, но таа ги изненади сите и роди четири деца и усвои уште шест. Семејството почна да расте во 2010 година, кога Алисија и oshошуа го посвоија Алекс, сега 15 години. Алисија полета за Јужна Дакота да го земе четиригодишниот Алекс и го однесе дома.

„Беше лудо, го напуштивме Њујорк без деца и се вративме дома со синот. Беше толку неверојатно што конечно имаше бебе во куќата. Влета во собата и беше толку возбуден и извика „мамо, тато“, беше многу среќен што не има“ – рече Алисија.

Само шест дена откако ја донесоа Алекса дома, Алиша дозна дека е бремена.

„Џошуа и јас бевме во шок со часови. Тоа беше неверојатно“, рече таа.
Таа ја роди ќерката Зои во 2012 година. Една година подоцна, тие го посвоија Џејмс, сега 14-годишно момче. Алис тогаш дознала дека е повторно бремена и го родила сега седумгодишниот Даш. Прогестеронот што Алисија го земаше на крајот ја зголеми нејзината плодност. Големото семејство се зголеми за уште два члена во 2015 година, кога им се придружија близнаците Џордан и Џејсон. Алиса ги роди и синот Боди (2), ќерката Харл (2) и ги посвои Патрик (12) и Бри (10).

„Живеам во луда хаотична куќа, но сега сум навикната и никогаш не би ја променила. По години размислување дека никогаш нема да имам дете, сакам да го отворам срцето за што е можно повеќе деца. Сигурна сум дека ќе посвоиме повеќе“ – рече Алисија.

Прегледи:
523
Објавено на:
04.08.2021