Категории

Имате акни на грбот? Ослободете се од нив на овој начин!

Ако имате акни или мозолчиња на грбот и рамената, прво треба да ја утврдите причината за нивното појавување, па дури потоа да започнете со примена на третмани и препарати.
Тие се јавуваат од различни причини – зголемено лачење на маснотии, кога ќе се запушат каналите на лојните жлезди, тогаш поради бактериски инфекции, хормонални нарушувања, нездрава исхрана, стрес, зголемено потење, дури и поради прекумерно изложување на сонце.

Започнете со туширање
Првото нешто што можете да го промените е да ја зајакнете личната хигиена, бидејќи недоволната грижа за тоа е една од најчестите причини за појава на мозолчиња на грбот и рамената. Се подразбира редовно туширање. Воведете пилинг на кожата на грбот, но користете само природни пилинг. Избегнувајте хемикалии за да не ја иритирате дополнително кожата. На пример, пилинг со морска сол е ефикасен за кожата. Набавете четка или сунѓер за грбот, полесно ќе ја отстраните нечистотијата.

Гардероба е исто така важна
Ако веќе имате проблеми со кожата, заборавете на носењето тесна и синтетичка облека. За вас, постојат памучни модели во кои кожата може да дише. И, се разбира, менувајте ги почесто.

Свртете се кон природата
Природните препарати не се опасни, но тие се ефикасни. Тие дејствуваат и локално и на целиот организам, па резултатите се сеопфатни. Единственото нешто е што на природните препарати им треба повеќе време за работа. на пример, витамин Ц го регулира лачењето на маснотиите и го зголемува внесувањето. Запомнете дека има витамин Ц во лимоните што можете да го пиете или исплакнете ја кожата со сок од лимон. Чаевите го чистат телото, ослободуваат од токсини и бактерии, затоа воведете редовно пиење чај во вашата рутина. Исто така, хидратацијата е основа на здравата кожа, без оглед на состојбата, затоа редовно консумирате доволно количество вода.

Ништо не може да се направи набрзина
Лекувањето на акните со природни лекови или медицински лекови трае некое време пред да започне да работи. Очекувајте да ги видите ефектите за четири до осум недели. Понекогаш, дури и во првата фаза на третманот, состојбата може да се влоши, но не дозволувајте тоа да ве обесхрабри. Важно е да бидете упорни и да не се предавате.

Природните антибиотици како медот се одлични за нанесување на мозолчиња и акни, а тие се безопасни и добро се поднесуваат од кожата. Есенцијалните масла веќе се докажани во борбата против разни проблеми со кожата, а за акните има оригано, арган или маслинка

Прегледи:
634
Објавено на:
05.11.2021