Категории

Кафето како моќен козметични препарат: Начини на кои можете да го употребувате

Многу луѓе зависат од нивната прва утринска шолја кафе (и прилично уживаат да бидат зависни од тоа) што им помага да се разбудат и ја зголемува нивната енергија за да функционираат подобро во текот на денот. Но, дали сте свесни за неговите придобивки од режимот за убавина?

Во оваа статија можете да ги прочитате фактите поврзани со 5-те козметички придобивки што може да ви ги понуди миризливото мелено кафе за нега на вашето тело.
Намалување на целулитот

Иако честопати не изгледа така, дури и врвните модели се борат со овие досадни вдлабнатини и нодули на нивната кожа. Истражувањата покажуваат дека во одреден период од животот 90% од жените „страдаат“ од целулит. Покрај клиничките третмани, постојат природни начини за намалување на синдромот на кора од портокал. Кофеинот е познат како непријател број еден на целулитот.

Делува како стимуланс кој ја подобрува циркулацијата во крвните садови. На овој начин вените се шират, што доведува до затегнување на ткивото. Понатаму, помага при задржување на течности во телото, што е уште еден голем плус кога станува збор за мазна кожа. Можете едноставно да направите паста од кафе и мед или да ја измешате со кокосово масло и малку шеќер и кога ќе добиете форма на паста, спремни сте за употреба!

Олеснување на отечени очи
Го спомнавме проблемот со задржување на водата во телото, а тоа е главниот проблем на отекување на очите – задржување на водата во пределот околу очите. Ова е уште една ситуација во која кафето може да ви се покаже корисно.

Наутро, откако ќе ја зготвите и испиете вашата шолја радост, извадете го талогот од кафето, ставете го во сад и оставете го да се излади. Потоа измешајте го со гел од алое вера и нанесете ја смесата на лицето и под очите и оставете да делува 15 минути. Исплакнете подоцна и веднаш ќе се почувствувате посвежо.

Отечените и подуени очи понекогаш знаат да бидат посериозен проблем кој нема да можете да го решите така лесно. Дознајте повеќе за причините и лековите за отечени и отечени очи овде.

Пилинг на лицето
Благодарение на неговата абразивна текстура, кафето е одлично средство за пилинг. Ексфолирањето на кожата ќе помогне да се отстранат мртвите клетки и нечистотијата. Едноставно измешајте го со шеќерот и додадете малку масло и изматете додека не се соедини.

Вашиот пилинг за лице е подготвен за вашето лице! Нежно масирајте го во кожата со кружни движења и оставете да делува околу 15 минути. Потоа исплакнете го со блага вода и готово!

Придобивките за нега на коса
Ако сте бринета, ќе ви се допадне оваа карактеристика на кафето! Кафето ќе ја подобри бојата и квалитетот на вашата коса.

Едноставно измешајте 1 или 2 лажички разладен талог од кафе со регенератор и нанесете на косата. Масирајте ја смесата во скалпот околу една минута. Оставете да делува 5 минути и потоа исплакнете со ладна вода. Благодарение на кофеинот, по одредено време од примената на овој метод ќе забележите зголемен раст на косата.

 

Неговите испукани усни

Доколку имате проблеми со испукани усни, ви препорачуваме да пробате пилинг за кафе кој повторно ќе ги направи вашите усни меки. Направете пилинг со мешање ½ лажичка талог од кафе со ½ лажичка мед и нанесете го на усните. Нежно масирајте ги усните со пилингот околу половина минута пред да ги исплакнете.

 

Придобивките кои кафето и кофеинот ги нудат за нега на кожата и телото воопшто им се веќе познати на многумина, токму поради тоа што кафето се докажа на ова поле, на пазарот има многу козметички производи кои делуваат на база на кофеин од кафето.

Прегледи:
910
Објавено на:
30.01.2022