Категории

Кога е најдобро да се вежба наутро или попладне – Што велат експертите

Вежбањето наутро или попладне е вечна дилема, а еве што вели науката!

Сите оние кои тренираат се прашуваат едно: кога е најдобро време за вежбање. Дали е подобро да тренирате наутро, попладне или веднаш по зајдисонце?

Многу истражувања покажуваат дека идеално време за тренирање е наутро. Во споредба со оние кои тренираат подоцна, утринските вежбачи имаат понизок крвен притисок во текот на денот и подобро спијат. Сепак, други истражувања сугерираат дека луѓето имаат поголема сила за време на рано вечерните тренинзи. Помеѓу 16 и 20 часот некои изведби се подобри отколку на почетокот на денот.

Кога е најдобро време за вежбање?

Не постои совршено време за вежбање, а што е најдобро за вас зависи од тоа кои се вашите цели. Утринските тренинзи можат да ви помогнат да изгубите тежина, а вечерните тренинзи можат да ви помогнат да стекнете мускули. Ќе доживеете добри ефекти без разлика дали тренирате веднаш штом ќе се разбудите или на крајот од денот, клучот е да најдете што работи за вас. Без разлика дали тренирате наутро, попладне или навечер, квалитетот на вашиот сон ќе биде подобар.

Вежбање наутро – придобивки
Утринските вежбачи помалку отстапуваат од својата рутина. Наутро ретко се појавуваат ненадејни проблеми и неочекувани животни ситуации, па затоа рани тренинзи ретко се прескокнуваат.

Ако утрото го започнувате со здрава навика, како што е вежбањето, ќе го направите вистинскиот избор во текот на денот. Нема начин да стигнете до теретана пред работа? Поставете го алармот само 15 минути порано и направете неколку вежби за истегнување. Ако целта ви е да изгубите тежина, завршете го утринскиот тренинг со аеробни вежби со умерен до висок интензитет. Се покажа дека тренинзите на почетокот на денот помагаат да се контролира апетитот и внесот на калории, што, меѓу другото, помага да се ослободите од вишокот килограми. Истражувањата ги поврзуваат утринските тренинзи со поголемо губење на тежината. Учесниците кои се испотиле кратко по будењето изгубиле повеќе килограми од оние кои ги правеле истите вежби подоцна во текот на денот. (Прочитајте: Вежбање за нозе со гира што можете да го правите дома)

Попладневно вежбање
Се покажа дека попладневното вежбање има подобар ефект од утринското вежбање. Некои професионални спортисти откриле дека имаат подобри резултати попладне отколку по будењето. Дополнително, комбинирањето на тренингот за сила и издржливост за време на вечерните тренинзи може да доведе до побрзо зголемување на мускулната маса. Сепак, постои еден улов. Учесниците во студијата ги видоа резултатите само по 12 недели, што значи дека доследноста е клучна. Тоа секако е важно без разлика во кое време од денот вежбате.

Иако некогаш се веруваше дека вечерниот тренинг може да го наруши сонот, некои студии покажуваат дека енергичното вежбање всушност може да го подобри неговиот квалитет.

Прегледи:
317
Објавено на:
03.07.2022