Категории

Лето во вкусот на неодоливи и лесни брускети со домат! (РЕЦЕПТ)

Во овој период од годината речиси е невозможно да се замисли оброк без доматот како една од состојките.

Состојки:

  • багет или обичен леб
  • 8 шери домати
  • 3 лажици павлака
  • 1 дл маслиново масло
  • 4 чешниња лук
  • 1 рака свеж босилек
  • малку печеница или сланина

Подготовка:

Лебот исечете го на кришки, секоја премачкајте ја со маслиново масло, одозгора додадете го исечканиот домат, павлаката, лукот и наросете ги со босилек (по желба ставете и печеница). Печете ги во рерна 10 минути на 200 степени.

Прегледи:
633
Објавено на:
05.08.2019