Категории

НАПРАВЕТЕ САМИ – Универзален спреј за чистење од само 3 состојки

Некои кујнски средства за чистење чинат многу, но најлошото е што понекогаш не ги добиваме очекуваните резултати, туку само дополнително извалкани и извалкани кујнски елементи.

На интернет најдовме домашен универзален спреј кој е применлив за сите површини во домаќинството. Покрај тоа, мириса одлично, придонесува за висок сјај на кујнските елементи и се подготвува од само две состојки.

Едноставно исцедете два лимета и оставете го сокот на страна, а потоа користете го за сок или лимонада. Измешајте ја преостанатата кора и 250 милилитри 70% алкохол, процедете и додадете 10 капки есенцијално масло по желба.

 

И тоа е се, па истурете ја течноста во шишето со распрскувач. Испрскајте ги површините, земете добра крпа и гледајте како сјае без трага неколку минути.

Прегледи:
602
Објавено на:
10.04.2022