Категории

Ова овошје го зајакнува имунитетот и ја чисти крвната слика

Дуњата е многу здраво овошје кое се користи со децении, а преполна е со витамини. Таа е позната како овошје кое може да помогне при кашлање и болки во стомакот.

Семето и листовите се лековити, но и самиот плод. Дуњата може да се јаде свежа, но од неа се прават и сокови, компоти и сирупи кои се еднакво ефикасни и отстрануваат многу здравствени тегоби.

Плодот од дуња изобилува со витамини и минерали. Содржи витамин Ц во големи количини, дури и повеќе од лимонот, потоа витамините Б1, Б2, ниацин, каротен, калциум, магнезиум, калиум, бакар, натриум, цинк, железо, манган, хлор. Покрај тоа, содржи и протеини, диеталмни влакна и јаглени хидрати.

Подготовка на сок од дуња:

Измијте и изрендајте килограм дуња, па процедете низ газа. Сокот испијте го веднаш бидејќи брзо оксидира. Најдобро е да го пиете пред јадење.

Подготовка на чај од дуња:

Семките од дуња прелијте ги со превриена вода, оставете неколку минути да отстојат и потоа испијте го.

Прегледи:
361
Објавено на:
11.10.2021