Категории

Вкусна бела чорба за слави и празници: Ќе ги воодушевите гостите и семејството! (РЕЦЕПТ)

Ви претставуваме рецепт за бела чорба која најчесто се подготвува на слави, празници, а има прекрасен вкус.

Состојки:

– околу 1 кг пилешко месо (со коски, без коски околу 600 гр чисто месо)

– 200 гр пашканат

– 200 гр магдонос

– 350 гр морков

– 400 гр компир

– 250 гр кромид

– 100 гр целер

– 1 чешне лук

– 150 гр грашок

– ловоров лист

– сол, бибер, сув зачин по вкус

– 200 гр кисела павлака

– 1 јајце

– сок од еден лимон

– 1 полна лажица брашно

Подготовката погледнете ја во видеото:

Прегледи:
479
Објавено на:
14.11.2021