Категории

Во сезоната на настинки – Потребен ви е само овој напиток од 3 состојки

Чај од ловоров лист и 2 други состојки – одличен за имунитет, помага при настинки и ја зајакнува кашлицата! Еве го рецептот..

Старите природни лекови се најдобрата форма на превенција, а она што ни го даде природата навистина може да биде чудесно за нашето тело. Транзицијата од лето во есен често доведува до настинки, кашлање, течење на носот и имунитетот станува послаб. За да го заштитите вашето тело, пробајте го стариот лек на нашите баби, чај од само 3 состојки.

Овој чај е одличен природен лек за ублажување на кашлицата, и важно е да го пиете додека е с warm уште топло. Можно е веќе да ги имате главните состојки во кујната, а се подготвува лесно и брзо. Ако додадете мед на него, исто така ќе добиете одличен вкус.

СОСТОЈКИ:

  • 3 ловорови листови (суви или свежи)
  • 1/4 лажичка цимет
  • 1 лимон

ПОДГОТОВКА:

Ситно исечкајте ги ловоровите лисја, потоа прелијте ги со 300 мл врела вода. Оставете да отстои околу 15 минути, потоа исцедете го сокот од половина лимон и додадете цимет. Промешајте и засладете со малку мед по желба. Помага при ублажување на кашлицата, и одлично е за имунитет.

Забелешка: Чајот може да биде силен за стомакот, затоа се препорачува чаша дневно.

Прегледи:
445
Објавено на:
25.09.2021