Категории

3 природни билки за смирување и подобрување на расположението

Кога сте нерасположени или под стрес, можете да ги пробате даровите на природата – лековити растенија кои смируваат и носат добро расположение. Иако вашите грижи нема да исчезнат по шолја чај или тинктура, одредени билки можат сериозно да ви го подигнат расположението – и се особено корисни во оние недели кога има малку сончева светлина и кога сте напнати, под стрес или под стрес.

Билкарот Ришел Робинет истакна неколку омилени билки за подигнување на расположението и најефективните начини да ги искористите.

1. Кантарион
„Ова е едно од најчесто користените растенија за среќа“, истакнува Робинет. Тоа е веројатно затоа што кантарионот е моќен и има смирувачки ефект. Траварка предупредува дека поради силното дејство на кантарионот, како и можноста за негово дејство врз лакот, треба да се консултирате со вашиот лекар пред употреба.

Начин на употреба: Ова растение е пријатно како чај, но можете да го користите и во форма на капсули или тинктури.

2. Шипка
Ако вашето незадоволство произлегува од незадоволство или лутина, се вели дека шипинка го омекнува вашето срце. „Тоа влијае на вашата емоционална состојба на навистина убав начин“, вели Робинет. Таа објаснува дека шипинките инспирираат мирни чувства на љубов и го намалуваат ризикот од напади на паника.

Начин на употреба: Направете чај или сок од шипка и уживајте во смирувачки пијалок.

3. Маточина
Маточината помага емоционално да се исчисти и поттикнува радост. Ова растение е одлично за детоксикација на менталната состојба, смирува и подмладува.

Начин на употреба: Консумирајте го во форма на чај, инхалација или како есенцијално масло.

Забелешка: Пред да користите природни лекови, консултирајте се со лекар.

Прегледи:
620
Објавено на:
16.01.2022