Категории

Домашен тоник за лице против брчки за блескав и рамномерен тен

Дали имате навика да користите тоник за лице? И на која основа е тој? Она што го користиме за кожата секогаш треба да биде што е можно природно. Затоа не би било лошо да се обидете да го направите тоа сами.

Ви предлагаме тоник за лице со зелен чај. Освен што ќе го ублажи заморот, ќе спречи и појава на брчки. Зелениот чај е исклучително популарен затоа што, пред сè, помага при слабеење. Меѓутоа, доколку го подготвите како тоник за лице, ќе ви биде голема помош во борбата против уморот.

Состојки:

1. 200 мл вода
2. 4 лажици зелен чај
3. 1 лажица нане
4. 1 лажица сок од лимон

Подготовка:
Направете чај од зелена и нане. Изладете ги, процедете ги и додадете сок од лимон, а потоа со пумпа префрлете ја течноста во шише и ќе добиете природен антиоксиданс тоник.

За да може кожата да биде хидрирана, потребно е повеќе да спиете и да пиете многу вода.