Категории

Дожд од електролити – Снимен е првиот вселенски ураган над Земјата

(ВИДЕО) Научниците потврдија дека го откриле првиот вселенски ураган над Земјата, а станува збор за маса составена од плазма и ширина илјада километри, која е забележана на неколку стотици километри од Северниот пол.

Вселенскиот ураган исфрла електрони наместо дожд, имаше неколку спирални краци и траеше осум часа пред постепено да исчезне, објави магазинот „Nature Communication“.
„Досега не беше сигурно дека вселенската плазма воопшто постои, а доказот за нејзиното постоење е неверојатен“, рече Мајк Локвуд, научник од Универзитетот во британско читање и коавтор на студијата, објави Њујорк пост .

 

 

Небесниот спектакл, патем, беше снимен во 2014 година, но тој беше откриен неодамна за време на истражувањето спроведено од научници од Шандонг во Кина.

„Тропските бури се поврзани со голема количина на енергија и овие вселенски урагани мора да бидат создадени со неверојатно голем и брз трансфер на сончевата енергија на ветерот и исполнети со честички во горната атмосфера на Земјата“, рече Локвуд.