Категорија: Технологија и наука

Инженер измисли засолништа за бездомници кои задржуваат топлина во текот на зимата (ФОТО)

Додека ја чекаме зимската студ, можеме да бидеме благодарни за топлината и удобноста во...

Националните паркови не се само заштнита за одредени видови на жив свет, туку и многу повеќе од тоа

Националните паркови се безбедни места за заштитени видови на жив свет, но една анализа на...

НAЈНОВA ТAЖНA ВЕСТ: На само 27 години почина еден од најпознатите јутјубери Лојд Кадена

Ѕвездата на Јутјуб Лојд Кадена почина на 26-годишна возраст, оставајќи ги обожавателите со...

Човек од Перу пронашол генијален начин да ги исчисти загадените езерата

Еден човек од Перу пронашол генијален начин да ги исчисти езерата. Како што се развиваат...

Моќта на прилагодувањето: Универзитет Американ Колеџ Скопје со нов, усовршен концепт за хибридна настава

Универзитетот Американ Колеџ Скопје целосно ја почитува својата мисија да понуди врвно...

Прекрасно видео на кое се гледаат перспективите на Месечината и Земјата една од друга

Да се гледа месечината низ телескоп, на фотографии или едноставно да седиме на отворено и да...

Истражувајте ја површината на Марс со оваа 4К снимка на НАСА роверите

Иако од НАСА имаат објавено прекрасни фотографии од површините на Марс, нема многу видео...

Нов прирачник со фотографии од најинтересните инсекти на светот

Инсектите претставуваат 80% од животинскиот свет. Тие се најбројните животни на земјата, но...

Телеком со револуционерна нова реклама со Били Ајлиш

Телеком штотуку извадија револуционерна нова реклама. Нејзин наратор и главен лик е Били...

Фотограф кој ја посветил кариерата „бркајќи“ олуји со „црвени молњи“ низ цела Северна Америка

Создадени од електрични празнења високо над олујни облаци, црвените молњи се навистина...

Љубовта на фотографирањето на мачки е стара колку и самата фотографија – Развиени фотографии од мачка стари 120 години

Францускиот фотограф, креатор на филмови и Јутјубер Метју Стерн станал заинтересиран за...

“Иднината на образованието во време на коронавирус” – Американска Гимназија Скопје

Предизвик за иднината: средно образование во време на коронавирус Иднината на...

Патишта направени од пластика!?

Една од главните закани за животната средина е исфрлањето на отпадната пластика. Од друга...

Spotify аудио апликацијата конечно достапна и во Македонија

За сите љубители на музиката имаме одлични вести – Најпопуларната апликација Spotify конечно е...

Запознајте ја Лил Микела – Дигитална, фиктивна инфлуенсерка со преку 2 милиони следачи!

Ако иднината ја замислувате со дистопични сценарија во кои што роботите имаат живот сам за...

WOMEN IN TECH најавува 24 часовна интернационална виртуелна тура во 60 земји со над 150 светски познати лидери

Women in Tech® глобалното движење најавува 24-часовна виртуелна конференција за сите...

Со онлајн Демо ДЕН заврши втората акцелератоторска програма на Сеавус

Со онлајн Демо ДЕН, кој помина во одлична атмосфера, Сеавус Акцелераторот ја заврши втората...

Nike донира 30.000 пара Nike Air Zoom Pulse патики низ болниците во Европа и САД

Кога големите компании прават хумано дело, ни се враќа вербата во човештвото. Nike донира 30.000...

НАСА објави фасцинантни сателитски фотографии од цветање на дивите автохтони цветови

Секоја пролет, Антилопската Долина во Калифорнија буквално експлодира со бои од разните...

Софтверскиот инжинер Марјан Николовски: „МАИКА е бесплатна алатка којашто претвора текст на Македонски јазик во говор”

Марјан Николовски со задоволство ни го претстави новиот модел на прв софтвер од ваков вид со...