Категории

(ФОТО) Малку застрашувачки, но и нереално убави: Фотографии од празните градови ширум светот

Погледнете како изгледаат најпознатите градови ширум светот потполно празни, глетка која е вистинска реткост

Глоблната пандемија на коронавирусот ги промени нашите животи од темел. Избегнуваме социјални контакти, животот ни се пресели на интернет па наместо уживање во многуте нешта кои иначе сме ги правеле многу нормално, сега ги правиме виртуелно.
Виртуелно шетаме низ музеите, посетуваме изложби, концерти, национални паркови, шетаме низ градови и ги слушаме омилените музичари преку екраните од компјутерите, мобилните телефони и телевизијата.

Илиците и плоштадите на градовите ширум светот овие денови се језиво празни. Наместо илјадници граѓани и туристи кои иначе шетаат по њујоршката петта авенија или лондонскиот Трафалгар четврт, овие денови не можете да видете никој. Можеби по некој залутан минувач или автомобил. Сепак, иако на прв поглед изгледа помалку страшно, фотографиите на празните градови од друга страна изгледаат вистински прекрасно.
Погледнете ги во продолжение.

Лондон

Њујорк

Париз

Минхен

Москва

Берлин

Ватикан

Венеција

Барселона

Лос Анџелес

Вашингтон

Сиднеј

Ла Паз

Брисел

Њу Делхи

Бејрут

Мадрид


Лисабон

Рим

Сао Паоло