Таг:, , , , , , ,

„Новата супермоќ на човештвото е колективната акција базирана на свесност“ – цитати од Ото Шармер за пандемијата која владее во светот

Ото Шармер е автор на многу книги, економист и социолог, професор на Институтот за...

КОГА SARS-COV-2 НИ ЧУКНА НА ВРАТА И НЕПОКАНЕТ ВЛЕЗЕ ДОМА

Уште од самиот почеток, се наоѓам во епицентарот на COVID-19 тестирањето. Но за иронијата да биде...

Цитати од нобеловецот Мухамед Јунус за светската пандемија

Мухамед Јунус е социјален претприемач, банкар, економист, активист и нобеловец. Тој е...

Онлајн промоција и разговор со контроверзниот философ Славој Жижек за неговата нова книга „Пандемија“

Новата книга „Пандемија“ на контроверзниот словенечки философ Славој Жижек ќе биде онлајн...

Романтиката сѐ уште постои – 3 љубовни приказни кои се случија среде пандемијата на коронавирусот

Повик на прв состанок по пат на дрон, заедничко кафе „преку граница“, венчавка без гости…...

Необична иновација социјална дистанца за гостите во еден кафе-бар во Германија

Животот полека со лесни чекори веќе се враќа во нормала во голем дел од европските земји...

(ФОТО) Познатите под маски максимално ги почитуваат правилата за заштита од коронавирусот

Познатите ѕвезди строго ги следат правилата за заштита Пандамијата на коронавирусот го...

Моден аксесоар инспириран од коронавирусот – Дали би го носеле?

Оваа необична креација е креативен спој од наочари и визир Во координација со актуелната...

Се родија ретки панда близнаци за време на пандемијата! (ФОТО)

Се надеваме дека овие бебиња, родени на 17 март, ќе му донесат чувство на надеж на светот во...

Нови докази за тезата дека коронавирусот се шири и преку воздухот

Американската Национална академија на науките даде нов прилог на тезата дека коронавирусот...

„Ефективно управување со кризи“ со фокус на тековната пандемија со COVID-19 и нејзиното влијание врз бизнисот

PrimePoint во партнерство со M6 едукативниот центар, составија серија интерактивни онлајн...

Жителка на Рим казнета со 400 евра поради тоа што ја шетала својата желка

Во Италија рекорден број на испишани казни за непочитување на забраната за движење, 16,545...

Научници од САД се многу блиску во пронаоѓањето на вакцина против коронавирусот

Американската амбасада објавува дека научниците се доста блиску во пронаоѓањето на...

(ФОТО) Необичната молба на 93-годишната баба од самоизолација која го насмеа светот

93-годишна жителка на Пенсилванија, испрати порака од својот прозорец во која беше испишана...

Лекување на коронавирусот со помош на антитела – Новата метода на која медицината се надева

Моментално сеуште не постои вакцина, но лекарите веруваат дека антителата би можеле да...

(ВИДЕО) Научници преку видео демонстрираа како вирусот се шири по продавниците

Научницие од универзитетот „Алто“ направи ја видео анимација во која е прикажано како...

Триумф на свеста – Нов Зеланд потполно го запре ширењето на коронавирусот

Поминаа речиси две недели откако Нов Зеланд превзеде строги мерки поради ширењето на...

(ФОТО) Полициски час во Истанбул: Улиците празни, а Босфор потивок од кога и да е

Истанбул, градот со повеќе од 16 милиони жители, ретко кога е толку тивок. Жителите на...

Колкаво е просечното време од контактот со заболен до појавувањето на симптомите?

За да го измерат временскиот интервал, тимот на научници го посматрале времето потребно за...

Луѓето споделуваат што носат во карантин: Ова се најлудите карантински стајлинзи  

Фустан за недепилирани нозе, куче околу вратот.. Луѓето споделуваат фотографии од своите...