Таг:, , , , , , , , , , ,

Необична иновација социјална дистанца за гостите во еден кафе-бар во Германија

Животот полека со лесни чекори веќе се враќа во нормала во голем дел од европските земји...

(ФОТО) Познатите под маски максимално ги почитуваат правилата за заштита од коронавирусот

Познатите ѕвезди строго ги следат правилата за заштита Пандамијата на коронавирусот го...

Моден аксесоар инспириран од коронавирусот – Дали би го носеле?

Оваа необична креација е креативен спој од наочари и визир Во координација со актуелната...

Се родија ретки панда близнаци за време на пандемијата! (ФОТО)

Се надеваме дека овие бебиња, родени на 17 март, ќе му донесат чувство на надеж на светот во...

Нови докази за тезата дека коронавирусот се шири и преку воздухот

Американската Национална академија на науките даде нов прилог на тезата дека коронавирусот...

„Ефективно управување со кризи“ со фокус на тековната пандемија со COVID-19 и нејзиното влијание врз бизнисот

PrimePoint во партнерство со M6 едукативниот центар, составија серија интерактивни онлајн...

Жителка на Рим казнета со 400 евра поради тоа што ја шетала својата желка

Во Италија рекорден број на испишани казни за непочитување на забраната за движење, 16,545...

Научници од САД се многу блиску во пронаоѓањето на вакцина против коронавирусот

Американската амбасада објавува дека научниците се доста блиску во пронаоѓањето на...

(ФОТО) Необичната молба на 93-годишната баба од самоизолација која го насмеа светот

93-годишна жителка на Пенсилванија, испрати порака од својот прозорец во која беше испишана...

Лекување на коронавирусот со помош на антитела – Новата метода на која медицината се надева

Моментално сеуште не постои вакцина, но лекарите веруваат дека антителата би можеле да...

(ВИДЕО) Научници преку видео демонстрираа како вирусот се шири по продавниците

Научницие од универзитетот „Алто“ направи ја видео анимација во која е прикажано како...

Триумф на свеста – Нов Зеланд потполно го запре ширењето на коронавирусот

Поминаа речиси две недели откако Нов Зеланд превзеде строги мерки поради ширењето на...

(ФОТО) Полициски час во Истанбул: Улиците празни, а Босфор потивок од кога и да е

Истанбул, градот со повеќе од 16 милиони жители, ретко кога е толку тивок. Жителите на...

Колкаво е просечното време од контактот со заболен до појавувањето на симптомите?

За да го измерат временскиот интервал, тимот на научници го посматрале времето потребно за...

Луѓето споделуваат што носат во карантин: Ова се најлудите карантински стајлинзи  

Фустан за недепилирани нозе, куче околу вратот.. Луѓето споделуваат фотографии од своите...

Домашните тестови за коронавирус се лага – Единствен начин да дознаете е преку медицинско тестирање

Докторите одговорија на објавите кои кружат на интернет во врска со домашното тестирање на...

Заборавете на диетите – Тие можат да го нарушат вашиот имунитет и да го доведат вашето здравје до сериозен ризик

Рестриктивниот режим на исхрана може да го наруши имунитетот, особено е опасно...

Британскиот министер Борис Џонсон заразен од коронавирусот го напушти одделението за интензивна нега

Во соопштението се наведува дека Џонсон вечерва е префрлен од интензивна нега на обично...

Меланија Трамп порача задолжително да се носат маски откако Доналд изјави дека не сака да носи

Претседателот Доналд Трамп им порача на американците да носат шалови и марами преку лицата...

Шпанскиот премиер Санчез изјави: „Го достигнавме пикот на пандемијата, сега следува падот“

Шпанија има намера да започне со ублажувањето на привремените мерки Шпанија наскоро...