Категории

Гел, хартиена или алгинатна маска за лице – Која е најдобра за вашиот тип на кожа

Денес во парфимериите и на Интернет можете да најдете голем број маски за лице од различни производители. Маските можат да бидат на база на гел или хартиена. Меѓу новите производи може да се најдат дури и таканаречени алгинат маски.

Дерматокосметологот Лилија Дишлева ги открива главните типови на маски за лице, потоа за што се користат и на која опција е подобро да се даде предност во личната нега. Секако, ниту една маска не може да се спореди со ефектот на третманот во салонот, но доколку е правилно избрана, вашата кожа секако ќе ви се заблагодари за свежиот и затегнат изглед.

Општи препораки
Сите три маски се погодни за сите типови кожа. За да ја изберете вистинската опција, важно е да погледнете што е напишано во препораките на пакетот. На пример, тоа може да биде маска од хартиена за чувствителна кожа или маска од хартија за нормална и комбинирана кожа. Постојат и опции кои се погодни за сите типови на кожа.

Нема контраиндикации за користење на овие маски се додека купувате производ кој одговара на вашиот тип на кожа. Маските што се продаваат во обичните продавници се избираат исклучиво според ова правило, бидејќи тие не решаваат никакви задачи освен нега, за разлика од професионалните маски во салон за убавина.

Гел, хартија или алгинат – кој е најефикасен?
Ако избирате помеѓу гел-маски, хартиените или професионални алгинат маски, дефинитивно треба да се претпочита последната опција.

Алгинска киселина – главната активна состојка во алгинатните маски – е слична по дејство на хијалуронската киселина. Длабоко ја навлажнува кожата и ги измазнува фините брчки. Покрај тоа, оваа киселина помага при работа со акни и пигментација.

Најефективна ќе биде употребата на алгинат маска во канцеларијата. Како ќе се разликува од вообичаената домашна апликација? Пред сè, фактот дека многу често по нанесувањето на алгинатната маска се нанесуваат уште неколку маски. Бидејќи една процедура не секогаш овозможува постигнување на резултатите поставени од лекарот и пациентот.

Дома, таквата постапка е физички невозможна, а да не зборуваме за фактот дека пред нанесувањето на маската, кожата се чисти со различни методи, вклучително и ултразвук.

Алгинатните маски се користат и во козметичката пракса како техники кои ги затвораат процедурите за инјектирање и чистење. Алгинска киселина придонесува за брзо обновување и регенерација на кожата, а како самостоен лек, алгинатните маски обезбедуваат ефикасна нега.

Како да го изберете вашиот идеален тип на маска?
Идеалната маска е, всушност, секоја маска избрана според типот на кожа. Вашата идеална опција можете да ја пронајдете емпириски – посетете парфимерија, земете три маски – гел, хартиена и алгинат за вашиот тип на кожа, а дома, откако ќе пробате сè, дознајте кој ефект најмногу ви се допаѓа.

Можете да одите на друг начин – посетете козметичар кој ќе ви даде препорака на кои маски и од кој производител треба да внимавате, а кои да ги избегнувате. Експерт ќе ви препише соодветна нега на кожата дома, ќе препорача одредена козметика и ќе ви помогне да изберете дополнителна нега.

Како да го подобрите ефектот од користење на маска за лице?

Во однос на зајакнување на ефектот, на нанесувањето маска дома треба да му претходи стандардна процедура за чистење на кожата – миење со специјален препарат за тој тип на кожа. Ова чистење можете да го дополните со лесен пилинг или отстранување на мртвите клетки. По нанесувањето на маската, не заборавајте да нанесете серум и крем.

Прегледи:
331
Објавено на:
14.03.2022