Категории

Мусака со тестенини: Брз и вкусен ручек! (РЕЦЕПТ)

Денес едноставно не ви е ден за говење? Времето е идеално за брз ручек. Затоа ви претставуваме прекрасен рецепт за вкусна мусака која се подготвува за кратко време.

Состојки:

 • 200 гр тестенини
 • 200-300 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • масло
 • зачин
 • сол
 • црвен пипер
 • 2 јајца
 • 200 гр кисела павлака
 • кашкавал

Подготовка:

Сварете ги макароните и додадете малку масло да не се залепат. На масло пропржете го ситно сечканиот кромид и додадете мелено месо и пропржете го. Додадете го сечканиот лук, зачинот, пиперот. Подмачкајте ја тепсијата. Изматете го јајцето и додадете павлака и измешајте и додадете во тестенините.

Ставете ги половина од тестенините и додадете го меленото месо во кое сте ставиле и 1 јајце. Одозгора распоредете го другиот дел од тестенините. Изрендајте малку кашкавал. Печете на 200 степени C околу 30 минути да зарумени.

Добар апетит!