Категории

Направете чај од ѓумбир и куркума за есенските денови (РЕЦЕПТ)

Во есенските денови, чувајте го имунитетот и здравјето и подгответе си чај од куркума и ѓумбир.

Состојки за 2 особи:

  • 5 дл вода
  • 1/2 лажичка куркума
  • 1/2 лажичка мелен ѓумбир
  • 1 дл подгреано млеко
  • 1-2 лажичка мед

Подготовка:

На силна температура затоплете ја водата. Додадете куркума и ѓумбир и промешајте. На тивок оган варете уште 5 минути.

Тргнете го од оган и по неколку минути додадете млеко и мед.

Пијте го топло.

Прегледи:
548
Објавено на:
30.10.2021