Категории

Секојдневни навики кои доведуваат до лош изглед на кожата на лицето

Можеби никогаш нема да ви текне, но пиењето пијалок на сламка и како тоа влијае на состојбата на кожата. Брчките може да се појават и во младоста, а како ќе постапувате со некои животински навики зависи од тоа колку ќе имате подоцна.

Младешки и здрав изглед може да се постигне со неколку добри животни навики. Понекогаш е доволно само да спиете седум часа, да се движите повеќе и да се храните здраво, за да изгледате свежо и младешко. Од друга страна, постојаниот замор, силниот стрес и брзата храна секако може да го забрзаат процесот на стареење.

Работете повеќе работни места во исто време
Посветеноста е се повеќе и повеќе, стресниот начин на живот не само што може да направи да изгледате неколку години постар, туку и да доведе до некои болести. Неколку студии покажаа дека хроничниот стрес предизвикува ослободување на слободни радикали, нестабилни молекули кои ги оштетуваат клетките и го забрзуваат стареењето. Наместо да правите сè веднаш, фокусирајте се на една по една задача, советуваат експертите. Никогаш не оставајте една работа недовршена, во исто време, преминувајќи на друга.

Не пропуштајте го слаткото
Покрај вишокот килограми, слатките јадења додаваат години на лицето.

– Молекулите на шеќер се врзуваат за протеинските влакна во секоја наша клетка – вели дерматологот д-р Сузан Стјуарт од Сан Диего. Овој штетен процес, наречен гликација, може да доведе до губење на сјајот и тонот на кожата. Може да се појават отоци, брчки и губење на контурите на лицето. Намалете ги слатките задоволства за да го забавите овој процес и да го зачувате вашиот младешки изглед.

Не спиете доволно
Недостатокот на квалитетен сон нема да влијае само на вашиот изглед, туку и на вашето здравје. Некои експерти веруваат дека недостатокот на сон може да го скрати животниот век. Експертите велат дека седум часа сон во текот на ноќта е оптимално. Во случај да почувствувате недостаток на дневна енергија, ментална летаргија, проблеми со вниманието или да почнете да се дебелеете, обидете се да си легнете порано. Добриот сон е најдобриот еликсир за младешки изглед.

Гледате премногу телевизија
Гледањето 100 епизоди од серија или третата игра во еден ден може да влијае на побрзо стареење. Студијата во која учествувале околу 11.000 австралиски граѓани на возраст над 25 години покажа дека секој час гледање телевизија го скратува животниот век за 22 минути. Се проценува дека луѓето кои гледале телевизија во просек по шест часа дневно живееле пет години помалку.

Експертите, пак, велат дека овој ефект е повеќе поврзан со седењето и намалената активност, која е присутна додека гледате телевизија. Лекарите тврдат дека кога седиме повеќе од 30 минути, телото почнува да таложи шеќер, што на крајот доведува до вишок килограми. Совет е да пешачите на секои 30 минути.

Опасното дејство на долготрајното седење се одразува и на појавата на кардиоваскуларни заболувања, кои се повеќе склони кон луѓето кои цел ден го поминуваат на стол. Експертите препорачуваат 150 минути вежбање една недела или повеќе. Не мора да правите напорни вежби, доволно е да одите.

Кожа околу очите
Кожата околу очите е особено чувствителна, потенка од останатиот дел од лицето и бара посебна нега. Многу луѓе често го занемаруваат овој дел од лицето, поради што кожата понекогаш станува уште посува и лесно се создаваат брчки. Најдобрите креми за нега на кожата околу очите се оние со витамин А. Добри се и хидратантните креми кои обезбедуваат влага. Експертите препорачуваат се што го стимулира производството на колаген.

Креми со заштитен фактор
Водечката причина за речиси секој знак на предвремено стареење на човечкото лице е изложеноста на ултравиолетовите зраци. Дерматолозите велат дека УВ зраците се присутни дури и кога е облачно или врне. Посебно внимавајте ако имате посветол тен.

Силна шминка
Силната и лоша шминка може да направи да изгледате неколку години постаро. Особено производите на база на масло можат да ги затнат порите и да предизвикаат мозолчиња. Прекумерната употреба на производи за кожа со мириси, иритирачки хемикалии и алкохол може да ја исуши кожата, да ги отстрани природните масла и да влијае на појавата на брчки.

Спиете со лицето на перница
Кога спиете, најважно е добро да се одморите, но внимавајте, ако е можно, на положбата на телото кога спиете. Ако лежите на стомак или на страна, со лицето закопано во перница, оваа поза може да создаде брчки и да го забрза стареењето. Сврзното ткиво и колагенот на лицето слабеат со возраста. Спијте на грб или обезбедете сатенска перница, која нема да ви го „тутка“ лицето при спиење.

Прегреана просторија
Убаво е да се остане во топла соба кога е зима, но прекумерната топлина може да го исуши воздухот и да влијае на вашата кожа да биде посува. Оптималната влажност во просторијата треба да биде од 40 до 60 проценти. Собните навлажнувачи може да бидат корисни, или така се и контејнерите за ладна вода.

Пиеш со сламка
Пиењето пијалоци со темни бои преку сламка резултира со дамки на забите, но и брчки околу очите и устата. Слични мимички брчки може да се добијат и при пушење, велат експертите. Затоа, фрлете ги цигарите и пијте директно од чашата.

Не внесувате доволно масти
Мастите се неопходни за здравје и младешки изглед. Омега 3 масните киселини, здрави за срцето се наоѓаат во масните риби како лососот и скушата и во јаткастите плодови. Овие масти ја прават кожата еластична и мазна, што е еден од најдобрите начини за спречување на брчки. Омега 3 масните киселини се особено важни за здравјето на срцето и мозокот. Експертите советуваат да имате риба на менито, барем два пати неделно.

 

Прегледи:
946
Објавено на:
19.12.2021