Категории

Совршено летен освежувачки микс: Лимонада со јагоди! (РЕЦЕПТ)

Лимонада, само малку подобра. Сјаен напиток за време на летните високи температури.

Потребни состојки:

· Лимон

· Газирана вода

· Јагоди

· Парчиња лимон

Начин на подготовка:

Направете класична лимонада со неколку лимони, но наместо обична вода користете газирана. Истурете ја во калапи за мраз и оставете да се замрзне. Кога ќе се претворат во коцки мраз, ставете ги во блендер, а потоа додадете ги јагодите.

Се заедно изблендирајте, додека не добиете мазна и течна смеса, по потреба додадете шеќер. Овој напиток треба да биде погуст од класничната лимонада. За крај, смесата истурете ја во чаши и декорирајте со парчиња лимон.

Прегледи:
528
Објавено на:
24.07.2019