Таг:, , , , ,

Модерни чадорчиња кои ќе се совпаднат со вашите модни дождливи комбинации

Кој вика дека чадорот мора да е само заштита од дожд? Покрај тоа, тој може да биде и додаток на...

Еве зошто е добро шетањето по дожд

Научно е докажано дека шетањето по дожд е исклучително добротворно, тоа влијае позитивно...

После дожд секогаш доаѓа виножито: Бог има совршен план дури и кога сѐ се руши околу нас!

За да дојдеме до успехот понекогаш е неопходно да поминеме низ вистински бродолом. Дали се...

#ИнстаСреќа хаштаг на денот: Дождливи фотографии со #rain

Ретко кој ужива да го почувствува дождот на себе, да се измокри и да му биде ладно. Но, иако...

Метеоропатија: Како времето влијае на нашето расположение и здравје?

Има сè повеќе луѓе кои поради временските услови имаат проблеми со концентрацијата,...

Кои се рекордите за екстремни временски услови?

Светската метеоролошка организација направила листа на екстремни временски услови. На неа...

Како влијае прошетката на дожд врз нашето здравје?

Многу луѓе се согласуваат со фактот дека прошетката по дожд влијае позитивно на здравјето...

Несекојдневна глетка: снег во мај во Босна и Херцеговина (ВИДЕО)

Покрај обилните дождови и поплави кои ја зафатија Босна и Херцеговина, жителите на местото...

Инсталацијата дождовен „лустер“ може да собере и до 360 килограми вода! (ФОТО)

Висејќи во подножјето на боровите дрвја во Италија, инсталацијата на Џон Грејд „Резервоар“...

Сезоната на алергии во полн ек!

Се повеќе луѓе се чувствителни на алергените од природата, а посебно се загрозени постарите...

Кој си носи чадорче не наврнува! Како се употребувал чадорот во минатото?

Денес ни изгледа сосема природно да го отвориме чадорот кога врне дожд. Меѓутоа, тој предмет...

Дождот претставува еден вид седатив?

Дождот ги отежнува нашите секојдневни обврски, создава метеж во сообраќајот, но делува и...

Доаѓа невреме во Македонија, најкритично во сабота- детална викенд временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде стабилно и суво. Попладне ќе има зголемување на облачноста, а...

Дожд и грмежи до вторник, стабилно време од среда

До крајот на денот на повеќе места ќе има развој на нестабилна облачност, која ќе биде...

До сабота дожд- еве какво ќе биде времето за Велигденските празници

До сабота ќе има врнежи од дожд, а за време на Велигденските празници ќе биде стабилно, суво и...

Какво време не очекува до петок ?

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со температури значително под...

УХМР најави снег

Од недела се очекува заладување со дожд на пониските места и снег на планините и на...

Скопска, маалска вистинска љубовна приказна

Ова е една маалска вистинска приказна, не само љубовна туку и општествена и семејна и допира...

Паѓаат температурите, но носат и дожд – еве кога се очекува најлошо време

ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ Облачноста ќе се зголемува во целава земја, а нестабилно со дожд и...

Следува продолжен викенд – еве какво време нè очекува

Во текот на денешниот ден времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а повеќе...