Таг:, , , , ,

Денеска е Света великомаченица Марина – празник во народот познат како Огнена Марија

30. Јули † св.Марина – Огнена Марија. Празникот во чест на великомаченичка Марина (Огнена...

Денес го славиме Спасовден: Ден за славење и симбол на победата над смртта!

Спасовден или „Денот на спасот“ е сеќавање на денот кога Исус Христос последен пат им се...

Денес го славиме Ѓурѓовден: Денот посветен на будењето на природата и животот

Православните верници денес го прославаат Ѓурѓовден, празникот кој е врзан со најголем број...

Денес го славиме „Денот на македонскиот јазик“: Јазикот е нашата татковина, Блаже Конески

На 5. мај 1945 година, Народната влада на Народна Република Македонија ја усвоила азбуката на...

На 22. април секоја година го прославуваме Денот на планетата Земја

На 22. април ширум светот се слави Денот на планетата Земја. Но, се поставува прашањето дали е...

(ВИДЕО) Магично шарени велигденски јајца – Едноставна техника која ќе ве воодушеви

Едноставна техника со која ќе постигнете воодушевувачки резултати За најшарените...

(ВИДЕО) Најнеобичната техника досега – Фарбање јајца со ориз

Ова е најбрзата техника на фарбање на јајца со која ќе добиете необични велигденски јајца...

(ФОТО) Прекрасни идеи за велигденско декорирање на трпезата

Ви донесуваме малку инспирација за едно весело и забавно уредување на празничната трпеза за...

Денес е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред...

Денес е тежок празник: Благовец е денот на мајките, еве што треба да направите!

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април...

Прочка – празник за проштевање и очистување од гревовите

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број...

Денес го празнуваме Свети Трифун: Еве што треба да понесете со вас во црква!

Денес се празнува Свети Трифун. Тој е заштитник на градинарите и на лозарите. Именден...

Денеска е Свети Атанасиј Велики: За многу години!

Денеска е Св. Атанасиј Велики и Кирил Александриски. Свети Атанасиј Велики  Голем борец за...

Денеска е Антониј Велики: Заштитник од лудилото и од ѓаволот

На овој ден именден празнуваат: Антон, Антоние, Андон, Антоанета, Доне, Дончо, Донка, Тони…...

Направи сам: Украсни свеќи за Денот на вљубените

Денот на вљубените е одлична прилика да направите некои прекрасни декорации како овие свеќи...

Денеска именден празнуваат: Богдан, Богдана, Божана, Јордан, Данчо, Јорданка…

Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници....

БОГ СЕ ЈАВИ: Денеска е Богојавление – Водици, денот кога водите стануваат лековити

БОГ СЕ ЈАВИ ИСУС СЕ ЈАВИ, ЉУБОВТА СЕ ЈАВИ, РАДОСТА СЕ ЈАВИ ОТЕЦОТ СЕ ЈАВИ, СИНОТ СЕ ЈАВИ,...

Денес е Водокрст, ден пред Богојавление: Строг пост на вода без лоши мисли

Денот на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан е денот кога Божјиот Син навршил...

Денеска ја прославуваме Пречистата Божја Мајка, втор ден Божик: Изговорете ги овие зборови за здравје и спокој

На втор ден Божик, според Јулијанскиот календар, се одбележува уште еден голем празник –...

Христијаните денес го празнуваат Коледе – Бадник

Звукот на коледарите заедно со традиционалните коледарски песни секоја година го будат...