Категории

Тестенини со брокула во туна: Сигурно ќе ви се допадне овој рецепт!

Варените или потпечени тестенини честопати се наметнуваат како логичен избор за оброк во ова брзо темпо на живот, а уште кога ќе додадеме вкусен сос од брокула и туна, добиваме брз оброк кој ќе не засити.

За здрава варијанта доволно е обичната тестенина да ја замените со интегрална или онаа од хељда, да користите брокула варена на пареа, како и конзервирана туна во саламура (вода) наместо во масло.

Состојки:
(за 4 особи)

 • 400 гр кратки тестенини
 • 1 парче брокула
 • 160 гр туна од конзерва
 • 2 чешниња лук
 • 50 гр рендано сирење
 • 3 лажички маслиново масло
 • 2 лажички сок од лимон
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 • Измијте ја брокулата, раздвојте ја на цветови и варете на пареа (околу 7-8 минути)
 • Исцедете ја туната, лукот исечкајте го
 • Во поголем лонец ставете вода, кога ќе почне да врие, додадете лажичка сол и ставете ги тестенините
 • Гответе според упатството на пакувањето на тестенините
 • Загрејте подлабоко тавче, додадете маслиново масло и сечкан лук, по една минута додадете ја варената брокула, малку посолете и побиберите, па залијте со лимонов сок
 • Додадете ја исцедената туна и промешајте со кутлача
 • Залијте со малку вода во која се вари тестенината
 • Сварените тестенини исцедете ги, оставете околу 100 мл вода и ставете ги тестенините во тавчето со брокула и туна
 • Измешајте и залијте со водата каде што се вареле тестенините и додадете половина изрендано сирење

Добар апетит!

Прегледи:
1068
Објавено на:
12.02.2019