Категории

Трикови како да го маскирате уморниот изглед на лицето

Сакавме прослави, забава и добро дружење, а каде што има слави има и јадење и пиење, а можеби и уште неколку чаши. Веројатно деновиве ве мачи мамурлак, а не е дека сте задоволни од глетката во огледалото.

Ако сте пиеле повеќе алкохол и премалку вода, вашето лице денес покажува знаци на прекумерен замор, сувост и сивило. Последиците можат да бидат поизразени брчки, но има спас. Прославивте, јадевте и испивте уште малку цела ноќ и тоа се гледа на вашите лица и како што можете да видите, но има неколку брзи трикови кои ќе го вратат сјајот на вашето лице.

1. Коцка мраз или ладна лажица
Овој трик е еден од најстарите – студот ги буди и стеснува крвните садови, а ни дава и чувство на свежина. Земете коцка мраз и ставете ја на очните капаци и лицето на места кои се малку отечени. Само, не подолго од десет секунди, сè уште е мраз. Постапката можете да ја повторите неколку пати, но не смееме да ни биде премногу непријатно.

Уште еден трик – на очите можете да ставите лажица која е извесно време во фрижидер. Оваа постапка ќе ги намали темните кругови, па во секој случај е одлична, доколку се случи да имате отечени очи наутро.

2. Многу хидратантни креми
Алкохолот длабоко ја исуши кожата и сега и треба уште крем. Фокусирајте се на хидратантните креми, серумите и формулите воопшто кои имаат висок процент на хидратација. Ден по приемот нанесете ги овие препарати во повеќе слоеви, во неколку наврати и задолжително пијте вода, до крајот на денот лицето треба да се нормализира.

3. Добра пудра која покрива
По ноќта полна со алкохол и прскање, добра пудра е спас за кожата. Можете исто така да нанесете неколку слоеви за да ги покриете црвенилото и сивилото на лицето. Нанесете ја пудрата со тапкање, и зајакнете ја на места каде што ќе забележите дека лицето е нерамномерно.

Пудрите од новата генерација успешно го изедначуваат тенот, а лесно се надградуваат во текот на денот, бидејќи се лесни и имаат завидна концентрација на пигменти во боја на кожата кои го маскираат тенот.

4. Коректорот е најдобар пријател
Покрај коректорите за лепење кои го следат тенот и визуелно ги бришат знаците на замор, постојат и коректори за зелено руменило. Имено, ова е трик што го научивме во уметноста – црвената и зелената се комплементарни, тие се на спротивните страни на тркалото за бои.

Затоа, зелената боја ќе ја намали видливоста на црвеното, кое го користеа многу брендови за убавина. Вака се создадени коректори кои совршено помагаат во деновите кога навистина ни е потребна визуелна помош.

5. Бронзер или хајлајтер
Малку сјај на лицето ќе остави впечаток на здравје, па формулите кои имаат некои сјајни честички се добар трик. Доволно е да ги нанесете на образите и пределот околу очите, за се заедно да изгледа „побудно“.

6. Руменило
Розовите образи се уште еден трик како да направите лицето да изгледа убаво и младешко. А инаку оваа формула е многу ценета во деновите на сивата и зимата, а популарна е во нијанси на кајсија или ладно розова.

Кајсијата и прилега на кожата со топол тон, а ладно розовата повеќе на русокосите. Одберете руменила кои имаат освежителна нијанса, додека темните можат да го „затемнат“ лицето и визуелно да го стареат и да го направат „тажен“. Затоа коралните нијанси на руменило се популарни за сите типови на кожа и тен.