Категории

Ана Винтур објави фотографија со важна порака: „Позитивата моментално е драгоцено нешто.“

„Мислам дека после ова, ќе биде невоможно да се земаат драгите личности и важните односи „здраво-за-готово“. Тука спаѓа и креативноста која пандемијата не може да ја замолчи!“, напиша Ана Винтур.

Ана Винтур, најпопуларната модна уредничка, не објавува често на социјалните мрежи, но овие денови сподели фотографија на која позира заедно со своето милениче и нагласи дека треба да останеме позитивни во моменталната ситуација: „Позитивата моментално е драгоцено нешто.“ Додаде и хаштаг #stayhome, односно повика сите да останеме дома.

За ситуацијата околу коронавирусот, Винтур во магазинот Vogue изјави дека овие денови чувствува нешто блиско на потполно уживање поради тоа што се случува во модната индустрија – го спомена Ралф Лорен кој донираше 10 милиони долари за борбата против вирусот Covid-19, како и целата LVMH групација која во фабриките за производство на парфеми започна да произведува и сретства за дезинфекција.Тука се и Донатела Версаче, Џорџио Армани, Гучи кои исто така допринесоа во борбата против вирусот.

View this post on Instagram

📣Anna Wintour on How the Fashion Community Is Mobilizing Against the Pandemic. ▫️”Speaking of positivity, I have been thinking a lot about the future these days—not just dreaming of the end of this crisis but trying to imagine all the ways it may change us. There is so much loss and sadness now, but I keep hearing from friends and family members by phone and FaceTime and I know these weeks of isolation are reminding us how important our human connections are. It will be impossible to take those connections for granted once this is behind us. And there’s creativity—which a pandemic cannot shut down. The power of creativity is something I think about watching the videos that American designers have been sending us in support of A Common Thread. Each of these talented designers speak so personally about what they’re going through, what they’re doing with the time they suddenly have on their hands, and how they’ve been reminded of what matters. Their stories impress upon me that this is a moment for reflection, generosity and a shared sense of humanity. I know that we have challenges ahead—and please can everyone remember to stay home and be safe—but I also know we can get through it together, and even find moments of joy along the way.” (Source-Vogue.com✔️) . . #annawintour

A post shared by Anna Wintour (@wintourworld) on

 

„Кога зборуваме за позитива, многу размислував за иднината, не само за денот кога оваа криза ќе помине, туку и за тоа како ќе не промени. Моментално се соочуваме со толку многу загуби и тага, но слушнав од многу блиски личности и дека изолацијата не потсети на важноста на човечкиот контакт. Мислам дека, после ова, ќе биде невозможно да се земаат важните личности и важните односи „здраво-за-готово“. Тука е и креативноста, која пандемијата не може да ја замолчи.“ – напиша Ана и притоа порача сите да останат во своите домови и во оваа ситуација сите да бидеме сплотени и да се бориме со заендички сили.

Прегледи:
532
Објавено на:
13.04.2020