Категории

Домашна маска за лице против сува и дехидрирана кожа од ниските температури

Ветерот и ниските температури ја сушат кожата, па барем еднаш неделно, а по можност двапати, нанесувајте хранлива маска на лицето, а еднаш неделно пилинг за отстранување на мртвите клетки.

Производите не мора да се купуваат, можете да ги направите дома. Ви носиме рецепт 2 во 1 за пилинг и хранлива маска за дехидрирана кожа која ќе ја врати влажноста, еластичноста и ќе ја направи сјајна.

Состојки:

  • Половина авокадо
  • 2-3 лажички мед
  • 1 лажица густ јогурт или полномасна павлака
  • 2 лажички мелена овесна каша

Излупете го и исцедете го сокот. Додадете ги другите состојки и сето добро измешајте за да добиете кремаста смеса. Ако е премногу густа за нанесување, истурете неколку капки вода. Нанесете на лицето, лесно тријте за да се пилинг на кожата, а потоа оставете да делува 20 минути. Потоа исплакнете со млака вода и нанесете ја кремата за лице или серумот што вообичаено го користите.