Категории

Напиток против стрес – Микс од здрави состојки кој ќе ве релаксира

Бурниот секојдневен живот може да доведе до стрес, кој пак може да ескалира во посериозни состојби. За да го спречите ова, пробајте го овој благ седатив.

Започнете го денот со пијалок против вознемиреност, кој е богат со состојки за намалување на стресот. Обидете се да комбинирате авокадо, чиа семе, какао и путер од бадеми. Авокадото е од суштинско значење за обезбедување витамини од групата Б и крем, кои го ублажуваат стресот и го поттикнуваат одржувањето на здрави мозочни клетки и нерви.

Семето Чиа го обезбедува потребниот магнезиум, кој служи како главен минерал за ублажување на депресијата. Оваа состојка, исто така, содржи висока концентрација на омега-3 масни киселини со силни антиинфламаторни својства. Од друга страна, путерот од бадеми содржи цинк, кој го модулира одговорот на телото на вознемиреност.

Конечно, познато е дека какаото го зголемува нивото на серотонин, што има општо подобрување на расположението. Полифенолите од какао служат и за намалување на количината на стрес хормони.

Подготовка:
Истурете две чаши вода за пиење во бокал и додадете четири лажички чиа семе. Добро измешајте ја содржината и оставете ја смесата да отстои десет минути. Пренесете ја содржината во блендер. Додадете половина авокадо, четири урми, две банани, две лажици путер од бадеми и
какао во прав. Измешајте ја содржината и сервирајте. Една чаша од овој пијалок секое утро може да помогне да се ослободите од стресот.

Прегледи:
447
Објавено на:
02.10.2021