Категории

Сара Џесика Паркер искрено за стареењето: „Имам седа коса, престанете да кажувате дека сум храбра!“

Откако се емитуваше првата епизода од продолжението на серијата „Сексот и градот“ наречена „И баш така“, многумина на социјалните мрежи го коментираа изгледот на главните актерки. Иако првата сезона заврши во февруари, сепак актерките се мета на коментари.

Имено, неодамна на социјалните мрежи се појавија фотографии од Сара на кои се гледа нејзината седа коса. И беше лансирана лавина од коментари. „Сара седна!“ беше само еден од низата коментари.

Актерката одлучила јавно да проговори за сето ова.

-Со месеци луѓето зборуваат за тоа колку сум храбар што ја оставам сивата коса да расте. Ве молиме поздравете ја туѓата храброст. Седата коса не е одраз на храброста, рече таа.

Сара објаснила дека престанала да се фарба бидејќи и здосадила толку многу да се грижи за својата коса.

– Морав да ја фарбам косата на секои две недели. Не можам повеќе, рече таа и додаде:

– Нема смисла да се трудиме да изгледаме 15 години помладо. Кога излегувам од дома, изгледам добро, според моите лични стандарди. Не ме интересираат премногу мислењата на другите луѓе.

Сара додала дека секој со добар вид и огледало знае колку години има.

– Не разбирам зошто треба толку многу да размислувам за тоа. Многу работи се случуваат и повеќе би сакал да го окупирам мојот ум со нешто друго отколку да размислувам за себе и за стареењето.

На крајот таа додаде:

– Светот на убавината треба да се редефинира. Негата на кожата е дел од тоа. Но, привлечна е личност која ни е интересна. Запознав многу жени и некои од нив се навистина убави, без разлика дали имаа 18 или 78 години.