Таг:, , , , ,

Почитувајте ги постарите: Не знаете ништо за нивното минато и низ што поминале

Секој човек кој живеел на оваа планета некогаш бил млад, здрав, силен, успешен и полн со...

Кога ќе се откажете од минатото, ќе направите место за убавите нешта во животот

Време е повторно да верувате во себе. Време е да продолжите со својот живот. Време е да...

Алан Вотс: Ослободете се од минатото и започнете да живеете!

Теоријата за „бродот кој плови и остава трага“ открива длабока филозофија за животот...

25 култни цитати на Габриел Гарсија Маркес

Го сакаме поради неговите дела обвиени со митови и мистерии, кои може да ги читаме повторно и...

11 познати личности кои изгледаат како реинкарнација на луѓе од минатото

Велат дека секоја личност има неколку свои двојници некаде во светот. Дури и светски...

Животните лекции на Марк Херноф ќе ви го променат животот

Сите во животот сме имале непријатен период. Но, позитивноста ни помага да преживееме и да...

Како се менувал поимот за машка убавина од 1910-та година до денес?

По се, стандардите за машка убавина и стил не се менувале многу низ годините, посебно ако се...

Научниците создадоа пиво старо 5 000 години

И во далечното минато квасецот се користел за правење на пиво. Израелските научници...

Како изгледаа фризурите на мажите во 70-тите години од минатиот век? (ФОТО)

Фризурите на мажите во 1970. година од минатиот век навистина се шокантни кога би ги споредиле...

Размислувате да се смирите со поранешниот партнер? Можеби тоа не е толку лоша идеја!

Ако размислувате на опцијата да се смирите со поранешниот партнер, прочитајте во кои...

6 работи кои ќе ве направат посреќни

Ако сте среќни, која е вашата тајна? Истражувачите откриле многубројни фактори кои влијаат...

Бизарно: Корица на книга направена од човечка кожа?

Верувале или не, во Англија е пронајдена книга стара 300 години. Тоа што ја прави фасцинантна...

Прирачник за сопруги од 1955. година: 5 неверојатни совети за среќен брачен живот!

Пред 64 години, поточно во 1955. година е создаден прирачникот за жени под називот „Домашна...

Стари фотографии кои докажуваат дека нашите баби и дедовци биле неверојатно забавни и откачени!

На моменти забораваме дека нашите баби и дедовци, како и сите повозрасни луѓе кои ги...

Фотографии од 50-тите и 60-тите години кои покажуваат колку се променила новогодишната атмосфера во домовите низ годините

Иако новогодишната елка останува во центарот на вниманието, има уште многу украси кои што...

Работи кои ги одбележаа 90-тите години, а ќе ги разберат само луѓето родени пред 2000-та година

Се сеќавате ли какво беше чувството да се чека да поминат рекламите на радио за да ја снимите...

12 познати личности за кои се зборува дека патуваат низ времето

Се верува дека постојат луѓе во светот кои изгледаат како тебе, ако не и во сегашноста, тогаш...

Како живеат нарко дилерите? Погледнете што има во напуштената палата на поранешен дилер

Постои една стара изрека која гласи: „Тоа што брзо доаѓа, брзо и си оди.“ Овие зборови...

Ретро моменти од историјата кои нема да ги заборавите

Позади секоја стара фотографија се крие приказна, или во друг случај – нечиј живот. Овие...

Од кога луѓето се бакнуваат и што значел бакнежот низ историјата

Антрополозите велат дека бакнувањето еволуирало од „душкањето“, кое луѓето со векови го...