Таг:, , ,

Скопје танцовиот театар од вчера со почеток во 18:30 часот, започна со бесплатно премиерно емитување на претстави

Скопје танцовиот театар од вчера, 23.03.2020 година (понеделник) со почеток во 18:30 часот, започна...

#CoronaArt: Пандемијата како инспирација за уметниците

Уметниците ширум светот се соединија да дадат поддршка со меѓусебно споделување на своите...

Од утре претставите на МНТ ќе може да ги гледаме онлајн

Публиката од утре ќе има можност од своите домови да ужива во претставите на репертоарот на...

Бајковити фотографии од грациозни коњи кои живеат во екстремни услови на Исланд

Снегот и мразот отсекогаш предизвикувале мистичност, што е можеби една од причините поради...

#ИнстаСреќа: Холандски уметник ги претвора зградите во џиновски библиотеки

Додека многу улични уметници избираат напуштени згради како платно за нивните експлозивни...

#ИнстаСреќа: Францускиот уличен уметник ги трансформира здодевните згради низ целиот свет во уметнички дела

Францускиот уличен уметник Џулиен Маланд, инаку познат како Сет Глобпејнтер, создава шарена...

Француски шмек и балкански мелос со „Ана Кап, Џијан Емин и Гудачи“

Оваа сабота, на 29 февруари во Камерната сала на Филхармонија во 20 ч., концерт ќе има...

Музичка „Бајка“ со оркестарот на Филхармонија

„Бајка“ е насловен концертот кој оркестарот на Филхармонија ќе го одржи овој четврток во 20...

Денес со почеток во 20 часот ќе се одржи вокален дует во Камерната сала на Филхармонија

По дипломирањето на Државниот конзерваторум во Анкара, бас-баритонот Суат Арикан...

Изведба на операта „Севилскиот бербер“ на 11. февруари во НОБ

Во вторник, 11.2.2020 г. со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе се...

Речиси распродадени билетите за детскиот концерт и за „Бакнеж и танго“

Речиси се распродадени билетите за престојните два концерти на оркестарот на Филхармонија....

Оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт насловен како „Виолински класици“

„Виолински класици“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в...

„Есмералда“ – Чезаре Пуњи со две изведби во НОБ

Националната опера и балет ви го најавува еден од бисерите на балетската уметност...

Претставена онлајн платформата „Ново Име”: Секој месец дo 2.500 евра за млади таленти во Македонија

Имаш помеѓу 16 и 30 години и живееш некаде, било каде на територија на Македонија? Поседуваш...

#ИнстаСреќа Прекрасни илустрации кои ја прикажуваат нежноста помеѓу љубовниците

Ако не те видам никогаш повеќе Засекогаш ќе те носам внатре надвор на моите прсти на ивиците...

Во петок ќе се одржи изведбата на оперската претстава „Евгениј Онегин“ во НОБ

Националната опера и балет ви ја најавува изведбата на операта „Евгениј Онегин“ на 24.1.2020...

НУ „Театар комедија“ со рекордна посетеност во изминатата година

Со 46.609 посетители и 179 изведби, 2019 година е рекордна за „Театар комедија“. При целосното...

6 приказни кои се кријат позади овие скулптури ширум светот го кршат срцето

Изразот „камено срце“ за вас ќе има потполно друго значење кога ќе ги погледнете овие...

Џијан Емин со фантастичен настап во Нови Сад со проектот „La Vie En Rose“

Македонскиот диригент и композитор Џијан Емин, на 22 декември настапи во Нови Сад, во салата...

Инспирирачки цитати од сликарката Фрида Кало за животот, надежта и љубовта

Благодарение на својот извонреден талент, стил и техника Фрида Кало (6 Јули, 1907 – 13 Јули,...