Категории

Дали знаевте дека овие овошја се одличен афродизијак?

Многу витамини кои ги содржи овошјето делуваат на либидото и го подобруваат сексот. Секако дека има уште многу фактори кои влијаат на сексуалниот живот. Но, сепак и овошјето може да ви помогне со афродизијачкиот ефект.

Јагоди
Јагодите делуваат на страста во креветот. Причината е во големите количини на витамин Ц и цинк кои го зголемуваат либидото.

Цитруси
Конзумацијата на портокали, лимони и грејпфрут првенствено ќе им биде од корист на мажите. Тие се богати со витамин Ц, но и го подобруваат квалитетот на спермата.

Смокви
Ова овошје е едено од најпознатите афродизијаци. Смоквите содржат супстанци кои се добри за здравјето на срцето, заситуваат, а не предизвикуваат надуеност. Освен тоа, содржат и многу витализирачки состојки, како што е фосфорот.

Калинка
Калинката не била без причина омиленото овошје на божицата на љубовта Афродита. Таа е симбол на страственост и плодност. Содржи естрон кој позитивно влијае на либидото.

Банани
Супстанците кои ги содржат бананите делуваат позитивно на сексуалните хормони кај мажите. Освен тоа, бананите содржат многу магнезиум кој ја стимулира простатата.

 

Прегледи:
721
Објавено на:
03.07.2019