Категории

Забавете го стареењето – маска за лице од брусница

Брусницата не е само вкусно овошје полно со витамини кое ќе биде супер декорација на вашата трпеза, tаа е и одлична состојка за нега на кожата!

Маските од брусница се сметаат за едни од најблаготворните кога станува збор за убавината.

Од брусниците можете да направите одлична маска за лице. Сè што ви е потребно се неколку состојки кои ќе ви ја освежат кожата и ќе го забават нејзиното стареење. Потребни ви се само брусници, грозје, сок од цитрон и желатин.

Киселините кои ги содржат овие плодови делуваат како чистачи на мртвите клетки и нечистотиите на лицето, а витамините А и Ц помагаат во произведувањето на колаген. Брусницата се бори против слободните радикали кои може да предизвикаат создавање на брчки и помагаат вашата коса да остане влажна.

Потребни состојки:

1 2