Категории

Софија Вергара со моден избор кој ги подели мислењата – Дали е премногу стара за ваков стајлинг?

Во теорија, облеката не ја знае старосната граница. Со малку размислување и внимателен стајлинг, секое парче облека може да се комбинира на примерен и интересен начин и затоа годините не треба да бидат пречка за носење на облеката што ја сакаме.

Сепак, кога станува збор за припаднички на понежниот пол, честопати слушаме коментари дека се премногу стари за да носат одредени парчиња.
Токму тоа и се случи на Софија Вергара. Убавата 48-годишна Колумбијка моментално ја снима 16-тата сезона на шоуто „America’s Got Talent“ и често оди на работа во фармерки. Не е тајна дека Софија сака слаби модели, но меѓу нејзините омилени се и понеформалните искинати фармерки за момче. Таа носеше ваков модел за едно од последните пукања, но претходно беше снимана на улица во искинати фармерки.

Нејзиниот избор не им се допадна на некои корисници на социјалните мрежи кои сметаат дека ваквите фармерки не се за жени на нејзина возраст.

„Одамна е престарена за нив“, коментира еден корисник на Инстаграм. „Кога ќе видам постара жена во искинати фармерки, веднаш помислувам дека не може да ги прифати своите години“, додаде друга.

Според резултатите од неколку истражувања на Интернет, жените обично не треба да носат фармерки по 50-та година од животот, без оглед на тоа за кој модел станува збор. За искинатите фармерки, границата е уште поригорозна, учесниците на тие анкети сметаат дека никој постар од 30 години не треба да ги носи. Софија Вергара сигурно не би посветила ниту секунда од своето време да размислува на овие „правила“, а жена од фармерки нема причина да се откаже кога изгледа апсолутно фантастично во нив.