Таг:, ,

Одложен фестивалот Мозаик поради препораките за ограничување на масовни јавни собири

Организаторот на МОЗАИК фестивал заедно со артистите на настанот одлучи да го одложи...

Легендата за фестивалот со магични фенери: Игра на светлината која остава без здив! (ФОТО)

Фестивалот на фенери во Кина, познат како „Чап Го Меи“ се прославува и оваа година. Улиците...

Германскиот диџеј и продуцент Свен Ват за затворањето на Таксират Фестивал #21

После главната вечер на 21. издание на Таксират во сабота на 7-ми декември, во недела не...

Утре започнува шестата ПИН Музичка конференција во рамки на 21-то издание на ТАКСИРАТ

Утре со шестата ПИН Музичка конференција и шоукејс фестивал 2019 ќе се отвори 21-то издание на...

Ова е новиот хит на Тамара Тодевска насловен како „Monsters“! (ВИДЕО)

Тамара Тодевска ја претстави својата нова песна „Monsters“ премиерно на албанскиот фестивал...

ОТВОРЕН КОНКУРС ЗА ОФИЦИЈАЛНА ИЛУСТРАЦИЈА НА ФЕСТИВАЛОТ „ЛИТЕРА 2020“

Фестивалот за литература за деца и илустрација „Литера“ распиша меѓународен конкурс за...

Традицијата продолжува- Најголемиот вински фестивал Skopje Wine Expo од 26-28 септември во Скопје

По 14-ти пат, традиционално во Скопје ќе се одржи најголемиот македонски вински фестивал. На...

Под костимот се крие тажна вистина: 70-годишен прегладнет слон учествува на фестивал!

Се појавија навистина вознемирувачки слики од слон кој учествува на фестивал во Шри Ланка....

АКУД „Мирче Ацев“ го најавува 40. Меѓународен студентски фолклорен фестивал

Академското културно-уметничко друштво Мирче Ацев го најавува 40. јубилејно издание на...

Во четврток започнува фестивалот „Summerland” 2019

Оваа година за првпат во Скопје, ќе се одржи фестивалот Summerland 2019. Од 04.07-28.07 во срцето на...

Погледнете како изгледаше првата вечер на Баскер Караванот и Статуа Фест во Скопје

Иако поголемиот дел од баскерите и статуа артистите не можеа да ги реализираат своите шоуа...

Марија Спасовска ќе ја претставува Македонија на фестивал за филмска музика во Варна

Марија Спасовска следната седмица заминува за Варна Р. Бугарија каде повторно ќе ги брани...

Проѕирни фустани, длабоко деколте, уште подлабоки шлицови: Тие прошетаа во Кан полуголи! (ФОТО)

Канскиот фестивал е во полн ек, а дамите освен филмовите редовно ги пратат и модните...

На филмскиот фестивал во Кан дел од познатите дами ги оставија тоалетите и се одлучија за поинакви модни креации! (ГАЛЕРИЈА)

Тоалетите отсекогаш се симбол за елеганција. Но, се почесто познатите дами чекорејќи по...

АВТЕНТИЧНО КУБАНСКО ДОЖИВУВАЊЕ ВО МАКЕДОНИЈА – „ХОЛА ОХРИД“

Оваа година Охрид ќе биде домаќин на петтиот по ред, меѓународен, кубански и танцов фестивал...

Во исчекување на првиот фестивал на улична храна „Вкусот на Скопје“!

Кога ќе се спомне пролет во Скопје, помислуваме на зелените прекривки на Градскиот парк,...

За крај на 2018: Gibonni во Скопје како хедлајнер на „All you need is love“ Festival!

Најголемата музичка актуелна регионална ѕвезда GIBONNI ќе биде хедлајнер на овогодинешното...

Третото издание на фестивалот на краток филм Winter Apricots во Прилеп

Третото издание на Интернационалниот филмски фестивал Winter Apricots ќе почне овој четврток во...

Пијанистката Дуња Иванова со музика од Збигњев Прајснер на отворањето на „Winter Apricots“

Третото издание на Интернационалниот филмски фестивал „Winter Apricots“, ќе започне овој...

Македонска опера и балет гостува во Стара Загора – Бугарија

На покана од Државната опера од Стара Загора, Р. Бугарија, на 4 декември 2018, Македонската...