Таг:, , , , , , , ,

Руми: Најдобри дефиниции за отровот, стравот, зависта, омразата и лутината!

Еден ученик му поставил на Руми интересни прашања. Руми на нив дал прекрасни одговори кои ви...

Мудра приказна: Навредите се гнил товар

Кога некој ќе ви каже некој лош збор, а вие ќе се навредите, всушност вие самите се...

Поучна приказна за тоа како да реагирате на злобата, зависта и навредите

Живеел еден стар мудар самурај. Имал група ученици и ги обучувал за мудростите и војничките...

Дали се сакате себеси? 7 нешта кои мора да ги знаете!

Љубовта кон себе е многу важна ако не и поважна од љубовта кон другите. Ако не се сакате...

Инспиративна приказна: Полна соба со балони!

Група од 60-тина деца во една градинка имале час по спорт. Наеднаш наставникот застанал и...

Имам 40 години, жена и деца. Постојано штедам за еднаш во годината да одиме на море. Дали е тоа среќа?

Пријателот ми се жали: Слушај, имам четириесет години. Секое утро имам мигрена, навечер ме...

Инспиративна приказна: Животот е огледало на твоите дела!

Еден ден, некој човек со својот син се шетал во шумата. Одеднаш момчето застанало бидејќи...

Со големиот човек често доаѓаат и големи грешки.. Што рекле мудрите за животот?

Животот е подарок кој со раѓањето го добиваме сите. Што рекле мудрите луѓе за животот? Да...

Мудрости за мислите и начинот на размислување!

На почетокот сите мисли се насочени кон љубовта. Подоцна целата љубов е насочена кон...

Ако сакате нешто да направите, одете до крај: 15 најубави цитати од Чарлс Буковски

„Можно е да сакате човечко суштество иако не го познавате добро“, рекол Чарлс Буковски, а во...

Овие 10 знаци укажуваат на тоа дека сте зрела личност

Многумина веруваат дека зрелоста и мудроста доаѓаат со годините, што е точно, но тоа не е...

Во четврток доаѓа голем празник: Еве што мора да знаете ако имате деца

Во четврток, на 19 јули по нов календар, се прославува Преподобен Сисој Велики – заштитник на...

Најпознатите цитати од Сексот и градот по повод 20 годишнината од прикажување на серијата

Пред повеќе од 20 години Дарен Стар се подготвувал да одржи аудиција за карактерите на четири...

Ова е најомиленото име на светот

Различни земји, различни обичаи? Не секогаш. Барем не кога станува збор за имињата на...

Што го очекува вашиот хороскопски знак по 40-тата година од животот?

Во одреден момент од животот, кај секого се случува некаков очекуван или неочекуван пресврт....

Јапонски поговорки кои пренесуваат животни мудрости

Секоја култура има свои мудрости и начин на толкување на животните лекции.  Ова се јапонски...

Денес е Велики Вторник, денот кога Исус изрекол многу поуки и параболи

Ноќта настапувала и Христос со апостолите, повторно, заминал да ноќева во Витанија, каде што...

Безвременска мудрост од една вдовица (81) која секоја жена треба да ја прочита!

Марион Бетон (81) е една од деветте милиони британци кои ги чувствуваат последиците на...

Мудрост од 85-годишната продавачка на цвеќе која ќе ви го промени животот

Мудроста на 85-годишната баба на многумина ќе им го промени погледот кон животот и...

Мудрост во три реченици: Поучна приказна за луѓето на ВРВОТ и оние ДОЛУ!

Една врана седела на врвот на едно дрво и не правела ништо. Кога зајакот го видел тоа, посакал...