Таг:, , , , , ,

Здружението „Бадникови Поворки“ го објави видео записот од Божикната каланда „Христос се роди денес“

„Во најрадосно исчекување на утрешните Бадникови поворки и во пресрет на Празникот на...

Христијаните денес го празнуваат Коледе – Бадник

Звукот на коледарите заедно со традиционалните коледарски песни секоја година го будат...

СИМБОЛИКА НА ТРПЕЗАТА ЗА БАДНИК: Што значи храната што ја јадеме во очи на Божиќ?

Грав, мед, ореви – зошто оваа храна е задолжителна на Бадниковата трпеза? Прочитајте што...

Денеска е католички Божиќ: Католиците го слават раѓањето Христово

Денеска католиците го слават Божиќ  или Рождество Христово, денот на Христовото раѓање...

ДА ПРАЗНУВАМЕ, ДА СЕ РАДУВАМЕ И ДА СЕ СПЛОТУВАМЕ!

Секогаш подготвен за одговори, актерот Сашо Ристовски, познат од Македонските приказни, по...

Совршена за Бадник: Баклава чекор по чекор (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)

Без разлика каква баклава сакате, оваа сигурно ќе ги освои вашите симпатии.  Состојки: 300 г...

Направете највкусна погача за Бадник со помош на овој рецепт!

Погачата за Бадник го симболизира Господ Исус Христос („Јас бев леб жив, кој се симнува од...

За Бадник подгответе чоколадна торта без јајца и млеко: Готова е за 15 минути! (РЕЦЕПТ)

Чоколадна торта никогаш не е лош избор, а особено се популарни рецептите за слатки десерти...

Браво! Она што и го приреди таткото на својата ќерка за празниците го воодушеви светот!

Кога сфатил дека неговата ќерка ќе ги помине празниците работејќи. овој татко смислил...

На полноќ започнува христијанскиот празник Бадник. Што треба да имате на вашата трпеза?

Името Бадник значи да бдееш, да бидеш буден и да го дочекаш Христовото раѓање. Бадник се...

Внимавајте што правите на Бадник- некои работи на овој ден одлучуваат за вашата судбина

Наближува најзначајниот и со обичаи најбогат христијански празник. Повеќето бадникарски и...

ОВОЈ БАДНИК ДАЈТЕ СИ ВЕТУВАЊЕ

Да бидетe толку силни што ништо да нема да може да ви ја наруши душевната рамнотежа! Да...

КАЈ И ДА СИ, ПРЕД БОЖИЌ, ЗАД БОЖИЌ, ДОМА ДА СИ!

Евангелието го опишува настанот кога се родил Господ Исус Христос. Настанот ни сведочи дека...

Денеска е Бадник, утре Божиќ- еве што велат обичаите

За верниците од христијанска вероисповед Божиќ е еден од трите најголеми празници кога...

Еве што не треба да правите на Бадник

Бадник го најавува најголемиот христијански празник Божиќ. На овој ден семејството се...

Бадникова литија во Гостивар: Со пеење коледарска песна низ градот, децата ќе го најават Божиќ

Во Гостивар, втора година по ред се организира Бадникова литија. Дечињата од Гостивар со...

Што треба да има на бадниковата трпеза

Велат дека на овој ден птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да...

Што треба, а што не треба да се прави на Божиќ

Обичаите се различни од место до место, но сепак некои ни се заеднички на сите. Погледнете...

Стари обичаи и верувања. Што треба, а што не треба да се прави на Божик

Обичаите се различни од место до место, но сепак некои ни се заеднички на сите. Погледнете...

Стари, народни верувања за Бадник: Еве како нашите баби и дедовци го прославувале овој празник

Најзначајниот и најбогатиот со обичаи празник е токму Бадник. Иако тој се смета за...