Таг:, , , , , ,

Сѐ што не сте знаеле за највлијателното филмско остварување на сите времиња „Појадок кај Тифани“

Breakfast at Tiffany’s настана во 1961 година, и ден денес важи за еден од најдобрите филмови. Филмот кој...

Неверојатни психолошки факти кои ќе го променат вашиот поглед на светот

Дали знаете дека во споредба со другите сетила, сетилото за мирис е најмногу поврзано со...

Неколку интересни факти за бакнежот

Бакнежот е најсветлиот и најсензуалниот начин да ги искажете своите емоции. Дали сте знаеле...

Сè што не сте знаеле за мандарините

Мандарината е послатко цитрусно овошје отколку портокалот. Содржи малку калории (45 kcal / 100 g),...

Интересни факти за зимските празници кои веројатно не сте ги знаеле

Најубавиот период од годината, времето на подароците, семејните собири и дружење со...

Бакнувањето не прави здрави, убави и слаби – Факти за бакнувањето кои не сте ги знаеле

Ви откриваме нешта за бакнувањето кои ќе ве шокираат и изненадат Колку години имавте кога го...

10 интересни факти за костените

Студени вечери и печени костени пред телевизор одат рака под рака. Затоа ви откриваме 10...

Зависноста од шопинг е здрава – велат стручњаците

Дали и вие сте шопингохоличарка? Жените шопингуваат а мажите купуваат. Оваа разлика во...

Кога вашето куче ќе ја навали главата, значи дека внимателно ве слуша?

Стручњаците тврдат дека кога вашиот миленик ќе ја навали главата настрана, внимателно го...

Вистина или заблуда? Дали црното чоколадо е поздраво од млечното?

Често слушаме дека црното чоколадо е поздраво од млечното, па решивме да провериме! Ги...

Единствената држава во светот во која не се раѓаат деца

Ватикан е најмалата држава во светот, сместена е во Рим, престолнината на Италија. Зазема...

10 изненадувачки факти за вашето тело кои сигурно не сте ги знаеле

Сигурно мислите дека го познавате своето тело вистина добро, покрај се вие сте тие кои се...

Неколку интересни факти за кучињата

Кучињата се нашите омилени миленичиња и затоа подготвивме неколку факти кои ќе ве...

Досега невидени фотографии од Меган Маркл од приватната архива: Пред принцот Хари не живеела луксузно!

На четврти август војвотката од Сасекс го прослави својот триесет и осми роденден.  Меган не...

Земја со 6 годишни времиња, 1.600 јазици и плаќање со пластичен отпад наместо пари: Запознајте ја Индија!

Со дури 1.600 јазици и шестина од светската популација, Индија е сѐ само не обична земја....

10 интересни факти за лебот: Дали сте знаеле дека дневно во светот се јадат над 9 милиони големи лебови?

Може слободно да се каже дека лебот е една од најупотребуваните намирници за исхрана низ...

Од каде и од кога потекнува, кој е најскапиот, а кој омилениот? Дознајте сѐ што не сте знаеле за сладоледот

За некого претставува дочекување на летото, за некого е комплетно уживање и задоволство, за...

Интересни факти за Данска кои сигурно не сте ги знаеле

Данска е држава во Северна Европа. Нејзин главен град е Копенхаген. Таа е кралство и е...

10 факти за Кина кои го збунуваат остатокот од светот!

Кина е земја која е различна од остатокот од светот поради многу причини. Обичаи, начин на...

Папата Франциск на 7. мај ќе го посети Скопје, а ова се 25 факти за него кои не сте ги знаеле!

Папата Франциск на 7. мај ќе ја посети Македонија, а Скопје веќе се подготвува за овој голем...